fot. PAP/Rafał Guz

Zagraniczne media krytykują nowelę ustawy o IPN

Nie ustaje krytyka zagranicznych mediów wobec polskiego rządu po przyjęciu noweli ustawy o IPN. Liberalny brytyjski tygodnik „The Economist” twierdzi, że Prawo i Sprawiedliwość chce przepisać historię na nowo tak, aby Polacy byli jedynie ofiarami – nigdy sprawcami. Podobne komentarze ukazały się wcześniej w mediach europejskich czy izraelskich.

Rząd w Tel-Awiwie uważa, że przepisy ustawy zablokują badanie Holokaustu. Takie twierdzenia powtarzają także zachodnioeuropejscy politycy. Twardo zaprzeczają temu polskie władze.

Senator Jan Maria Jackowski zauważa, że przeciwnikom ustawy nie podoba się dążenie Polaków do prawdy historycznej.

– Ta cała debata, która się przez ostatnie dwa tygodnie przetoczyła w Polsce oraz w mediach światowych, najlepiej pokazuje, w jakim punkcie Polska się znajduje i to, że Polska dopomina się o podmiotowość, poszanowanie i prawdę historyczną wyzwoliło takie siły, które są absolutnie temu przeciwne, żeby Polska miała prawo do prawdy historycznej o traumatycznych, tragicznych wydarzeniach z II wojny światowej, które Niemcy i Sowieci na naszych ziemiach dokonali – mówi senator Jan Maria Jackowski.

Nowelizację ustawy o IPN prezydent RP Andrzej Duda podpisał w ubiegły wtorek. Jednocześnie skierował ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowela m.in. wprowadza kary grzywny lub więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie hitlerowskie. Przepisy spotkały się z krytyką m.in. władz Izraela, USA i Ukrainy.

RIRM

drukuj