fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. Ł. Szumowski: Wprowadziliśmy takie działania, które służą temu, żeby jakość leczenia była lepsza i polscy pacjenci mieli lepszy dostęp do ochrony zdrowia

My zwiększamy nakłady. Daliśmy godziwe warunki pracy i płacy lekarzom rezydentom. W tej chwili te zarobki nie są na tak niskim poziomie, na jakim były. (…) To są takie działania, które służą temu, żeby jakość leczenia, jakość diagnostyki była lepsza; żeby polscy pacjenci mieli lepszy dostęp do ochrony zdrowia – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Pod koniec sierpnia lekarze mają ponownie rezygnować z dodatkowej pracy, by zmusić rząd do zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wzywa do wypowiadania klauzuli opt-out i ograniczenia czasu pracy. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że nie zamierza nikogo zmuszać do dodatkowej pracy.

– Ja nie mogę nikogo namawiać do pracy ponad siły. Każdy ma prawo do pracy zgodnie z Kodeksem pracy, a jeżeli czuje się na siłach, to może pracować więcej. Ja do końca nie rozumiem hasła „protest”, ponieważ OZZL i Porozumienie Rezydentów podpisało porozumienie z ministrem zdrowia w zakresie zwiększających się nakładów do 6 proc. zgodnie z ustawą i zobowiązali się do nie wypowiadania klauzuli opt-out – zaznaczył minister zdrowia.

Gość „Aktualności dnia” wskazał, że Ministerstwo Zdrowia podjęło szereg działań, by zwiększyć nakłady finansowe dla pracowników służby zdrowia.

– My zwiększamy nakłady. Daliśmy godziwe warunki pracy i płacy lekarzom rezydentom. W tej chwili te zarobki nie są na tak niskim poziomie, na jakim były. Również dla pielęgniarek, gdzie włączenie do tej podstawy dodatków ustabilizowało sytuację na tyle, że mamy ogromny wzrost chętnych na pracę w tym zawodzie. Zwiększenie ryczałtów dla szpitali dla innych zawodów. Zwiększenie podstawy minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. (…) To są takie działania, które służą temu, żeby jakość leczenia, jakość diagnostyki była lepsza; żeby polscy pacjenci mieli lepszy dostęp do ochrony zdrowia – powiedział Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia zaznaczył, że służba zdrowia przechodzi w tym momencie informatyzację, która ma usprawnić jej działania i wpłynąć na krótszy czas pracy lekarzy w zakresie wypełniania dokumentów.

– Wprowadziliśmy do ustawy sekretarki medyczne, czyli tzw. asystentów medycznych, gdzie już mogą zamiast lekarza, w jego imieniu, wypisywać choćby zwolnienia i to już jest spora oszczędność czasowa. (…) Pamiętajmy, że informatyzacja, którą robimy, czyli elektroniczne zwolnienia, elektroniczne recepty, była z pewnym oporem przyjmowana, ale w momencie, kiedy już się rozprzestrzeniła, to jest ogromny sukces. Te dane, które kiedyś lekarz wypisywał ręcznie, wchodzą automatycznie do tych dokumentów – poinformował rozmówca Radia Maryja.

Łukasz Szumowski wskazał, że coraz więcej osób korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, które umożliwia szybkie sprawdzenie historii swoich e-recept, e-zwolnień i skierowań na badania, a w przyszłości będzie można na nim znaleźć swoją dokumentację medyczną.

– Coraz więcej osób korzysta z Internetowego Konta Pacjenta. Umożliwiliśmy założenie go w wielu miejscach wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, gdzie ten podpis cyfrowy i profil zaufany można założyć w wielu miejscach. To oczywiście idzie w parze z innymi dokumentami cyfrowymi. Dopóki nie było e-recepty, e-zwolnienia i digitalizacji dokumentów medycznych, dopóty to Internetowe Konto Pacjenta właściwie nie było nikomu potrzebne. W tej chwili, kiedy wreszcie mamy te usługi, mamy tak naprawdę praktyczne narzędzie i coraz więcej pacjentów z niego korzysta – zaznaczył minister zdrowia.

Całość rozmowy z ministrem Łukaszem Szumowskim można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj