fot. PAP/Andrzej Grygiel

[TYLKO U NAS] G. Tobiszowski: Mówiąc, że w Polsce nie potrzeba węgla, wprowadza się ludzi w błąd

Jeśli ktoś zna się na polskiej gospodarce to wie, że węgiel kamienny pełni rolę stabilizatora w systemie. Potrzebujemy energetyki, która nie jest podana pod klimat. Mówiąc, że w Polsce nie potrzeba węgla, wprowadza się ludzi w błąd. W Parlamencie Europejskim potrzebujemy ludzi, którzy potrafią argumentować polską sytuację energetyczną – mówił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, podczas piątkowych „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Grzegorz Schetyna przed wyborami podkreślił, że Polska zrezygnuje z węgla kamiennego i to nie w 2035 roku, ale już 5 lat wcześniej. Wiele osób uważa tę propozycję za niedorzeczną.

– Jeśli ktoś zna realia polskiej gospodarki i ma elementarną wiedzę o systemie energetycznym, to wie, że węgiel kamienny pełni rolę stabilizatora w systemie i wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii, potrzebujemy energetyki, która nie jest podana pod klimat. Potrzeba nam energetyki, która jest związana z energetyką konwencjonalną. Jak ktoś mówi, że nie potrzebujemy w energetyce węgla, to świadczy o jego dużej niewiedzy – wskazał Grzegorz Tobiszowski.

Polska w Komisji Europejskiej prowadzi rozmowy i jest coraz bardziej słyszalna.

– Bardzo ważne będzie, abyśmy wśród nowych komisarzy w Parlamencie Europejskim mieli osoby, które będą umiały uargumentować naszą sytuację, jeśli chodzi o energetykę. Ponadto będą potrafiły przedstawić, jak powinna wyglądać nasza transformacja. Od pewnego czasu prowadzimy rozmowy w Komisji Europejskiej, prezentując nasze argumenty. Jesteśmy coraz bardziej słyszalni i próbujemy budować sojusze – podkreślił wiceminister energii.

Ważną i dużą inicjatywą, która została podjęta w Polsce i cieszy się dużym zainteresowaniem jest program „Czyste powietrze”.

– Program „Czyste powietrze” to duża inicjatywa, która ma potrwać do 2029 roku. Mowa jest przy tym o niecałych 110 miliardach złotych. Program skierowany jest do osób fizycznych, szczególnie właścicieli domów jednorodzinnych, aby likwidowali piece, które są nieekologicznie i wymieniać je na kotły lepszej jakości, aby można było spalać węgiel o lepszych parametrach. W myśl programu „Czyste powietrze” przyjęliśmy także ustawę o jakości spalin, która powoduje, że na polskim rynku nie mogą pojawiać się słabe frakcje węgla – tłumaczył gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z Grzegorzem Tobiszowskim, wiceministrem energii, z piątkowych „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj

RIRM

 

drukuj