G. Tobiszowski: Warunkiem powodzenia COP24 w Katowicach będzie zapewnienie dowolności sposobu redukcji CO2

Warunkiem powodzenia COP24 w Katowicach będzie zapewnienie państwom dobrowolności wyboru metod redukcji emisji CO2 i sposobu wykorzystania zasobów naturalnych – ocenił wiceszef Ministerstwa Energii Grzegorz Tobiszowski.

Polityk zabrał głos na rozpoczętej w czwartek w stolicy woj. śląskiego konferencji Społeczny Pre-COP24 poprzedzającej grudniowy szczyt klimatyczny. [czytaj więcej]

Grzegorz Tobiszowski wskazał na konieczność wypracowania takich założeń, które pozwolą osiągnąć realne efekty w sferze czystego powietrza przy jednoczesnym zachowaniu przemysłu, miejsc pracy oraz rozwoju gospodarczego państw i regionów. Polityk mówił o tym również podczas spotkania z dziennikarzami.

– Ważne, by te plany były racjonalne i do zrealizowania, a zarazem miały faktycznie wpływ na czyste powietrze, na pozytywne zmiany w klimacie. Bo też jeden z przedmówców, przedstawiciel pracodawców mówił, że wraz z polityką klimatyczną – pokazując cyfry – odeszło paręset tysięcy, możemy mówić o prawie milionie, miejsc pracy poza Europę. My, pozbywając się miejsc pracy, powinniśmy Europie dokonać bilansu za okres 25 lat: nakłady, założenia i efekty. Dlatego ten COP w Katowicach jest tak istotny, ważny – zaznaczył wiceminister.

Dwudniowa konferencja Społeczny PRE_COP24 odbywa się pod hasłem „Polska droga do czystego środowiska”. Jej organizatorami są m.in. największe centrale związkowe: ,,S”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Ich przedstawiciele przekonują, że powstrzymanie globalnego ocieplenia nie może prowadzić do nadmiernego likwidowania miejsc pracy w przemyśle.

RIRM

drukuj