Litewskie media: Papież podczas wizyty uczci pamięć ofiar Holokaustu

Papież Franciszek podczas wizyty na Litwie w dniach 22-23 września uczci pamięć ofiar Holokaustu – podał w czwartek portal dziennika „Lietuvos Żinios”, lzinios.lt. Program wizyty zostanie uzupełniony na prośbę Litewskiej Wspólnoty Żydów.

23 września przypada 75. rocznica likwidacji wileńskiego getta. W związku z tym litewscy Żydzi skierowali do nuncjusza papieskiego oraz kurii wileńskiej pismo z prośbą o uwzględnienie tej rocznicy w programie wizyty Papieża.

Santa Kanczyte z kurii wileńskiej potwierdziła w rozmowie z portalem, że „Franciszek został poinformowany o przypadającej 23 września 75. rocznicy Zagłady Litewskich Żydów”, i że „Ojciec Święty zadecyduje, w jaki sposób uczcić te ważne wydarzenia historyczne”.

Uzupełniony program wizyty Papieża zostanie podany do wiadomości publicznej na początku września. Prawdopodobnie pamięć ofiar Holokaustu Papież uczci przy tablicy pamiątkowej na terenie dawnego wileńskiego getta przy ulicy Rudnickiej 18.

W czasie II wojny światowej na Litwie zamordowano ponad 200 tys. Żydów, 90 proc. przedwojennej społeczności żydowskie w tym kraju.

Papieska pielgrzymka na Litwę, na Łotwę i do Estonii w dniach 22-25 września odbędzie się z okazji stulecia niepodległości trzech republik i w 25. rocznicę podróży św. Jana Pawła II.

W czasie czterodniowej wizyty Ojciec Święty dwa dni spędzi na Litwie i po jednym dniu na Łotwie i w Estonii. W czasie podróży ma nocować w Wilnie, z którego będzie wyruszał do dwóch innych krajów bałtyckich.

Zgodnie z obecnym programem wizyty Papieża na Litwie, w pierwszym dniu, w sobotę 22 września, Franciszek spotka się z prezydent Dalią Grybauskaite, z przedstawicielami władz kraju oraz korpusu dyplomatycznego, a następnie uda się na modlitwę do Ostrej Bramy. Ostatnim punktem pierwszego dnia wizyty w stolicy Litwy będzie spotkanie z młodzieżą na Placu Katedralnym.

W niedzielę 23 września Papież pojedzie do Kowna, gdzie w parku miejskim Santakos odprawi Mszę św. i odmówi modlitwę Anioł Pański. Po południu w miejscowej katedrze wygłosi przemówienie do przedstawicieli duchowieństwa.

Po powrocie do Wilna papież Franciszek odwiedzi Muzeum Okupacji i Walk o Wolność, gdzie odmówi modlitwę.

W poniedziałek 24 września Papież poleci do stolicy Łotwy, Rygi, a 25 września – do stolicy Estonii, Tallina, skąd wieczorem powróci do Rzymu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl