Prezydent A. Duda: Konieczny dialog, by proces transformacji był solidarny i sprawiedliwy

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował główne tezy Śląskiej Deklaracji ws. Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji. To jedno z głównych wydarzeń pierwszego dnia szczytu klimatycznego ONZ COP24 w Katowicach.

W deklaracji jest mowa o transformacji, która pozwoli ochronić klimat przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy.

W swoim wystąpieniu prezydent wskazywał, że ten dokument dopełnia porozumienie paryskie o niezwykle istotny aspekt społeczny.

– Aby zagwarantować, że proces przejścia do gospodarki niskoemisyjnej będzie miał charakter solidarny i sprawiedliwy, kluczowy jest dialog społeczny. Solidarny i sprawiedliwy, czyli taki, w którego centrum znajduje się człowiek taki, który obok konieczności ograniczania emisji uwzględnia konieczność zwalczania ubóstwa, wykluczenia i marginalizacji społecznej oraz łączenia wrażliwych grup obywateli w proces kształtowania polityk publicznych – mówił Andrzej Duda.

Prezydent RP odwołał się także do historycznego polskiego dziedzictwa, według którego sprawiedliwością nazywano nie prawo silniejszego, ale to, co sprzyja najsłabszym.

Przywołał też ruch „Solidarności”, który w sposób pokojowy przyczynił się do odzyskania przez Polskę wolności, a za swój cel obrał walkę o prawa pracownicze i socjalne oraz możliwość zrzeszania się w wolne związki zawodowe.

Konferencja w Katowicach potrwa blisko dwa tygodnie, do 14 grudnia. Podczas szczytu ma zostać przyjęta „mapa drogowa” realizacji porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl