fot. flickr.com

RMF FM: trzech kandydatów do KRS ma wyroki dyscyplinarne

Pojawiają się wątpliwości dotyczące kilku kandydatów na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. RMF FM podało, że trzech z osiemnastu zgłoszonych sędziów ma na swoim koncie wyroki dyscyplinarne.

Według rozgłośni naganę i karę zawieszenia wypłaty uposażenia na trzy lata dostał podpułkownik Mariusz Lewiński. Sędzia wojskowy w stanie spoczynku miał m.in. 27 razy bezpodstawnie pomawiać innych sędziów i prokuratorów o popełnienie przestępstw.

Upomnienia otrzymali natomiast Maciej Mitera za podejmowanie dodatkowej pracy bez odpowiedniej zgody oraz Remigiusz Guz za pomówienie grupy innych sędziów o tendencyjną ocenę swojej pracy – po tym, jak dostał awans.

Poseł PiS prof. Krystyna Pawłowicz, członek KRS mówi, że podczas procedury wyboru posłowie będą się przyglądać poszczególnym kandydatom.

Jeśli się okaże, że zgłoszeni kandydaci nie spełniają wymogów, to tak jak mówi ustawa, będzie kolejne zgłaszanie i możliwość kooptacji do momentu aż Sejm wybierze taką ilość członkówsędziów do KRS jaka jest wymagana. Nie ma zatem problemu. […]Nawet ewentualne zastrzeżenia do jednego, dwóch, a nawet trzech kandydatów, to i tak mamy jeszcze piętnastu kandydatów, co do których na razie nie zgłoszono zastrzeżeń. Wybranych musi zostać właśnie piętnastu członków KRS – podkreśliła prof. Krystyna Pawłowicz.

Kandydatów na członków KRS mogły zgłaszać grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tysięcy obywali. W ubiegłym tygodniu upłynął termin ich przedstawiania. Obecnie trwa weryfikacja 18 zgłoszeń.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o KRS, wyboru 15 członków rady na wspólną czteroletnią kadencję dokonuje Sejm. Dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.

RIRM

drukuj