fot. flickr.com

Profilaktyka w leczeniu cukrzycy

Cukrzyca to poważny problem, który staje się utrapieniem dla coraz większej grupy Polaków. Profilaktyka w leczeniu tej choroby gwarantuje uniknięcie późniejszych powikłań.

Cukrzyca to prawdziwa plaga XXI wieku.

Mamy obecnie w Polsce ponad 3 miliony osób chorych na cukrzycę, ale wiele osób, które ma tę cukrzycę, jeszcze o tym nie wie –  powiedziała dr n. med. Zofia Ruprecht, konsultant ds. diabetologii dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Ekspert zwraca szczególną uwagę na cukrzycę typu II.

– Właśnie ten typ cukrzycy często przebiega bezobjawowo. Przez wiele lat pacjenci nie wiedzą, że mają tę chorobę – wskazała diabetolog.

Nierzadko zdarza się, że choroba zostaje rozpoznana dopiero, gdy pojawią się poważne powikłania.

O tym, kto może być narażony na cukrzycę mówił dr Jacek Rzeszotarski, diabetolog.

– Jeśli mamy otyłość, skończone 40 lat, w rodzinie ktoś miał cukrzycę, do tego mamy nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe – warto zgłosić się na badanie profilaktyczne – powiedział Jacek Rzeszotarski.

Chodzi o pomiar cukru we krwi. Takie badanie można wykonać w bardzo prosty sposób – za pomocą glukometru.

Jeżeli jest to poziom wyższy niż rekomendowany, pacjent taki powinien być skierowany do poradni lekarza rodzinnego lub do diabetologa w celu wykonania dalszych badań diagnostycznych – zaznaczyła Teresa Świątkowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego.

Cukrzyca nie czeka, dlatego czekać nie może też pacjent. W leczeniu nie obędzie się bez aktywności fizycznej i zdrowej diety.

U cukrzyka te posiłki powinny być spożywane w odpowiednich godzinach, w stałych odstępach czasu, w porcjach od 5 do 6 posiłków na dzień – wyjaśniła Daria Kosmecka, dietetyk.

Z cukrzycą od lat boryka się Narodowy Fundusz Zdrowia. Chcąc zapobiegać chorobie, NFZ stawia na liczne działania informacyjno-edukacyjne. Przykładem są tu choćby tzw. „środy z profilaktyką”.

– Przynajmniej jedna środa w miesiącu poświęcona jest profilaktyce i leczeniu cukrzycy lub profilaktyce i leczeniu otyłości – powiedziała Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

Podczas takich spotkań każdy może skorzystać z bezpłatnych badań, takich jak: pomiar ciśnienia tętniczego krwi czy pomiar poziomu cukru.

Porada dietetyka i lekarza diabetologa – to kolejne możliwości, jakie otwiera przed nami „środa z profilaktyką”. Z tej możliwości skorzystał pan Wiesław.

Cukrzyca, jak wszyscy wiedzą, jest chorobą, która jest „cichym zabójcą” i nigdy nie wiemy, kiedy nas dopadnie – mówił.

Stąd potrzeba właśnie działań edukacyjnych.

Stawiamy na edukację, na profilaktykę, apelujemy do rodziców, aby zdrowo odżywiali swoje dzieci, bo – jak mówią eksperci – otyłe dziecko, to otyły nastolatek i otyły dorosły, a otyły dorosły to chory dorosły – powiedziała Barbara Nawrocka.

Tematem kolejnej „środy z profilaktyką” w NFZ będzie problem słuchu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl