fot. M.Marek/ Nasz Dziennik

Prof. J. Szyszko: Media i totalna opozycja manipulują faktami ws. wycinki drzew

Od momentu, kiedy ustawa o ochronie przyrody weszła w życie, rozpoczął się atak totalnej opozycji oraz osób cywilnych, które nie mają swoich działek – zaznaczył na antenie Radia Maryja w programie „Aktualności dnia” prof. Jan Szyszko. Minister środowiska odniósł się również do nowelizacji obowiązującej ustawy.

Ustawa o ochronie przyrody, która gwarantuje wycinkę drzew na własnej działce, od początku jest atakowana przez osoby, które nie mają własnej działki i roli, a których bardzo mocno interesuje to, że nie ma procesu tzw. urzędniczenia. Pojawia się także często argument, że jest to bardzo szkodliwe dla przyrody. Tzw. totalna opozycja skorzystała z tego i zaczęła nagłaśniać, że w tej chwili można w Polsce robić, co się chce i można wycinać wszelkie drzewa na terenie całego kraju. To oczywiście jest nieprawda – podkreślił prof. Szyszko.

Do tego wszystkiego dochodzi manipulacja mediów w tej sprawie – dodał.

Kiedy nie raz oglądam różnego rodzaju reportaże telewizyjne na ten temat, w telewizji poprzedniego głównego nurtu, były tam umieszczane zdjęcia z zupełnych zrębów czy gospodarki leśnej, gdzie drzewa są usuwane, ale w ramach działalności gospodarczej. Widziałem również zdjęcie, gdzie wielka topola zgryziona przez bobry została pokazana, jako wandalizm, który wprowadziła nowa ustawa – powiedział szef resortu środowiska.

Jak podkreślił prof. Jan Szyszko, ta ustawa dotyczy tylko i wyłącznie osób fizycznych i tych, którzy mają prawo własności do działki i nie prowadzą na tej działce działalności gospodarczej, a także terenów rolnych, a więc mogą oni powrócić do poprzedniego użytkowania.

Polska jest unikatem, jeśli chodzi o bioróżnorodność – dodał.

Unikatowość Polski polega na tym, że w tej strefie geograficznej posiadamy wszystkie rodzime gatunki roślin, zwierząt i grzybów, a więc gatunki dziko żyjące w terenie. Dzieje się tak dzięki temu, że mamy odpowiednią kulturę współżycia ze środowiskiem i kulturę użytkowania. Ta unikalność polega również na tym, że mamy mentalność świetnie zagospodarowanych nieliberalnych Lasów Państwowych. Występują tam gatunki, które już dawno zniknęły na Zachodzie Europy – podkreślił minister środowiska.

Prof. Jan Szyszko odniósł się również do nowelizacji obowiązującej ustawy o ochronie przyrody.

Obecnie posłowie nad tym pracują i sprawdzają, gdzie są niedociągnięcia i manipulacje. Myślę, że na pewno – o ile będzie taka potrzeba – zostanie to zmienione tak, że zostanie zachowane prawo do własności, a równocześnie zostaną ukrócone wszelkiego rodzaju możliwości nadużywania prawa – znaczył szef resortu środowiska.

Całą rozmowę z prof. Janem Szyszko, ministrem środowiska można odsłuchać [tutaj

 

RIRM

drukuj