fot. PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki: Najważniejszym słowem w Polsce jest dziś odpowiedzialność

Najważniejszym słowem w Polsce jest dziś odpowiedzialność. Polska w końcu ma rząd, wiedzę i możliwości, by nie popełniać błędów krajów, które zawsze były stawiane nam za wzór. Zrobimy wszystko, aby RP była przykładem skutecznej walki z zagrożeniem epidemiologicznym – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Rząd w związku z zagrożeniem koronawirusem poinformował w środę, że placówki oświatowe i szkoły wyższe zawieszają na dwa tygodnie zajęcia; przez dwa najbliższe dni przedszkola i szkoły będą pełnić funkcje opiekuńcze, jednak od poniedziałku pozostaną zamknięte. Funkcjonowanie zawieszają też instytucje kultury.

„Najważniejszym słowem w Polsce jest dziś odpowiedzialność” – podkreślił szef rządu we wpisie na Facebooku.

Jak dodał, obserwując rozwój zakażeń koronawirusem w krajach, które zbyt późno podjęły pewne trudne, ale niezbędne kroki, „w duchu przezorności i odpowiedzialności” podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szkół, przedszkoli i żłobków.

„Dla ojca dzieci w wieku szkolnym był to trudny wybór, ale wierzę, że jedyny właściwy. Zdrowie dzieci jest dla każdego rodzica najważniejsze” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Jak tłumaczył, nie możemy pozwolić, aby sytuacja w Polsce rozwinęła się do postaci takiej, jaką widzimy aktualnie na zachodzie i południu Europy.

„Polska w końcu ma rząd, wiedzę i możliwości, by nie popełniać błędów krajów, które zawsze były stawiane nam za wzór. Zrobimy wszystko, by to Rzeczpospolita była w najbliższych latach przykładem skutecznej walki z zagrożeniem epidemiologicznym” – podkreślił.

„Wierzę w państwa odpowiedzialność i racjonalność – Polacy zawsze byli narodem, który w trudnych momentach potrafi się zjednoczyć i znany jest ze swojej zaradności oraz odporności na kryzysy. Zapewniam, że wszystkie polskie służby i rząd pracują na najwyższych obrotach, by koronawirus dotknął nasze społeczeństwo w jak najmniejszym stopniu. Bądźmy razem i przestrzegajmy zaleceń specjalistów” – napisał szef rządu.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 25 przypadków zarażenia koronawirusem. O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 resort zdrowia poinformował 4 marca. Osoby, u których wykryto tę chorobę, przebywają m.in. w szpitalach w: Zielonej Górze, we Wrocławiu, w Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie czy Warszawie.

PAP

drukuj