fot. PAP/Leszek Szymański

Premier M. Morawiecki: Z satysfakcją przyjąłem decyzję ZNP o zawieszeniu strajku

Z satysfakcją przyjąłem decyzję Związku Nauczycielstwa Polskiego o zawieszeniu strajku; dobrze, że ta deklaracja padła – oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki na konferencji po powrocie z Bratysławy. Szef rządu zapewnił również, że egzaminy maturalne odbędą się.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował, że od soboty, 27 kwietnia od godz. 6 rano, Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy.

Szef rządu podkreślił na konferencji prasowej w Warszawie, że z satysfakcją przyjął deklarację ZNP.

,,Dobrze, że ta deklaracja padła” – zaznaczył premier.

„Apelowałbym, aby on (strajk) został już, jak najszybciej zawieszony – o co prosiłem już wcześniej” – dodał Mateusz Morawiecki.

Premier ponowił również zaproszenie do piątkowych obrad okrągłego stołu.

,,Ten dialog jest potrzebny” – podkreślił szef rządu.

Dodał, że rząd zaproponował okrągły stół ,,w duchu wyciągniętej ręki do kompromisu”.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że podstawowym celem rządu jest, aby maturzyści przystąpili do egzaminów.

,,Nie mogliśmy sobie pozwolić i nie możemy sobie pozwolić na to, żeby była jakakolwiek niepewność dla maturzystów, jeśli chodzi o możliwość zdawania matur, a pojawiały się w przestrzeni publicznej informacje dotyczące tego, że rady pedagogiczne mogłyby nie sklasyfikować uczniów w odpowiednim terminie” – mówił Mateusz Morawiecki.

,,Dlatego podjąłem decyzję, żeby rzeczywiście we współpracy z marszałkiem Sejmu, Senatu, którym bardzo dziękuje za taki ekstraordynaryjny tryb, żeby ustawa o rezerwowym rozwiązaniu związanym z dopuszczeniem do matur mogła ten problem rozwiązać” – dodał premier.

Premier zapewnił również, że egzaminy maturalne się odbędą.

,,Mogę zapewnić: matury się odbędą” – wskazał Mateusz Morawiecki, odnosząc się do rządowej nowelizacji ustaw: o systemie oświaty i Prawa oświatowego.

Według niego ustawa stanowi ,,dodatkowe zabezpieczenie”.

,,Dla mnie dobro uczniów, dobro młodzieży, dobro maturzystów jest absolutnie kluczowe” – podkreślił szef rządu na czwartkowej konferencji prasowej.

Premier ponowił też apel do ,,rodziców, nauczycieli, ale także związkowców – tych, którzy jeszcze się nie zdecydowali”, aby wzięli udział w piątkowych obradach okrągłego stołu w Warszawie.

,,Zapraszamy do dialogu, otwartej debaty” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Odnosząc się do piątkowych obrad, premier powiedział, że jednym z przedmiotów dyskusji na PGE Narodowym ma być wymiar pensum i to, dlaczego polski nauczyciel spędza ,,przy tablicy” najmniej czasu w porównaniu z kolegami z innych państw europejskich.

,,Czy to jest dobrze? Może tak. Ale może jednak średnia unijna, czy średnia OECD też nam coś mówią” – zaznaczył premier.

Premier na briefingu prasowym był pytany o środową wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy w Białogardzie na temat okrągłego stołu ws. oświaty. Prezydent odnosząc się do kontrowersji wokół obrad okrągłego stołu stwierdził, że rozumie, iż ,,formuła okrągłego stołu na Stadionie Narodowym nie jest najszczęśliwsza”.

,,Chciałbym, żeby to był okrągły stół, który będzie prowadzony rozsądnie, czyli w takich grupach, w których można rzeczywiście rozmawiać, a nie, że będą to setki osób, bo w gronie setek osób nie da się nic wynegocjować” – oświadczył Andrzej Duda.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że w środę rozmawiał z prezydentem i ,,w procentach” się zgadzali.

,,Pan prezydent powiedział to, co powiedział, ale ja nie miałem najmniejszego wrażenia, że pan prezydent nie wspiera formuły szeroko rozumianego dialogu, kompromisu, okrągłego stołu” – wskazał szef rządu.

Dodał, że z prezydentem rozmawiał także o Radzie Dialogu Społecznego.

,,W ramach RDS jak najbardziej ten dialog się przecież już odbywał, liczne rozmowy, które odbyły się z udziałem premier Beaty Szydło odbywały się w formule Rady Dialogu Społecznego, więc jak najbardziej zgadzam się z panem prezydentem, że ten format jest ważny, ale zaproponowaliśmy inny” – zaznaczył premier.

Mówił, że Rada Dialogu Społecznego ma ,,swoją specyfikę”.

,,Tam na przykład bardzo ważną rolę, oprócz związków zawodowych, z definicji odgrywają związki pracodawców – bardzo pięknie, ale gdzie są reprezentacje nauczycieli, gdzie reprezentacja ekspertów, gdzie reprezentacja wychowawców? Myślę, że okrągły stół jest bardzo dobrą platformą do takiej dyskusji” – zapewnił Mateusz Morawiecki.

Sejm w czwartek uchwalił nowelizację ustaw o systemie oświaty i Prawo oświatowe dotyczącą klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur.

Zgodnie z rządową nowelą ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach – organowi prowadzącemu, w tym samorządom, które wyznaczą nauczyciela do przeprowadzenia kwalifikacji.

Nowela przewiduje również, że jeżeli dyrektor lub nauczyciel nie zdąży przeprowadzić klasyfikacji, to w tym roku szkolnym uczniowie ostatnich klas techników i liceów ogólnokształcących dostaną świadectwa po zakończeniu zajęć dydaktyczno – wychowawczych, czyli po 26 kwietnia 2019 r.

Egzaminy maturalne mają rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, rady pedagogiczne – w tym rady pedagogiczne klasyfikacyjne – podejmują uchwały zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy jej członków

W piątek, 26 kwietnia, na Stadionie PGE Narodowym ma się odbyć okrągły stół w sprawie oświaty. Premier Mateusz Morawiecki do udziału w nim zaprosił rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycję. ZNP, Forum Związków Zawodowych i większość organizacji pracodawców zapowiedziało, że nie weźmie udziału w okrągłym stole.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl