fot. PAP/Paweł Supernak

P. Müller: Potrzebna jest społeczna dyskusja ws. przepisów dotyczących tzw. aborcji

Rzecznik rządu Piotr Müller uważa, że sytuacja po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów dotyczących tzw. aborcji wymaga społecznej dyskusji. Przyznał jednocześnie, że orzeczenie Trybunału wprost realizuje normy wynikające z konstytucji.

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z ustawą zasadniczą przesłankę, która pozwala na zabijanie nienarodzonych dzieci ze względu na podejrzenie u nich ciężkich i nieodwracalnych wad.

Do praktycznego wyeliminowania tych przepisów z porządku prawnego potrzebna jest publikacja wyroku w tej sprawie. Termin na to minął w poniedziałek.

– Wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien zostać opublikowany w stosownym czasie. Natomiast w tej chwili wszyscy potrzebujemy spokoju i dyskusji wokół tego wyroku, wyciszenia emocji społecznych i spokojnej dyskusji w gronie ekspertów, prawników, lekarzy, etyków. Jestem przekonany, że moment uspokojenia nastrojów społecznych pozwoli, aby przeprowadzić taką dyskusję w sposób bardziej rzetelny – oznajmił Piotr Müller.

Rozszerzenia tzw. aborcji chcą uczestnicy protestów trwających w Polsce od kilkunastu dni. W odpowiedzi na to prezydent Andrzej Duda przedstawił projekt ustawy, który pozwala na aborcję w przypadku tzw. wad letalnych. Niewykluczone, że w tym lub przyszłym tygodniu projektem zajmą się sejmowe komisje.

 

RIRM

drukuj