Nieścisłości w statystykach dotyczących tzw. aborcji

Wyjaśnienia losu 455 poczętych dzieci domaga się europoseł Jadwiga Wiśniewska. Poseł do PE wystąpiła z pismem do Ministra Zdrowia o wytłumaczenie nieścisłości danych w liczbie przeprowadzonych tzw. aborcji w 2012.

Działanie to jest odpowiedzią na list otwarty Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, która wskazuje, że według danych Ministerstwa Zdrowia dokonano 752 aborcji, a według Funduszu Zdrowia 1207.

Oznacza to, że albo dokonano kilkuset aborcji niezgodnie z prawem, albo wyłudzono z NFZ pieniądze (około 1 mln zł) za fikcyjne zabiegi.

– Ta rozbieżność w liczbach jest dość znacząca, ona może wskazywać na wielki bałagan w państwowych urzędach. Skoro ważne resorty pokazują różne liczby dotyczące poważnego problemu, to albo jest to bałagan, albo nastąpiło wyłudzenie środków z NFZ na przeprowadzenie tego niegodnego zabiegu. Tak więc wystąpiłam z pismem do ministra Arłukowicza, domagając się wyjaśnienia tych rozbieżności – tłumaczy poseł Jadwiga Wiśniewska.

Los 455 dzieci jest nieznany, bo Ministerstwo Zdrowia i NFZ nie udzieliło merytorycznej odpowiedzi w tej sprawie, mimo, że była ona zgłoszona tym instytucjom prawie dwa miesiące temu.

W podobnym przypadku, który miał miejsce w Wielkiej Brytanii, powołano parlamentarną komisję śledczą, której zadaniem jest wyjaśnienie nieścisłości w statystykach.

RIRM

drukuj