Nowy kontrakt na budowę promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

W Kołobrzegu podpisano dziś kontrakt na budowę promu pasażersko-towarowego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Nowa jednostka powstanie w Szczecinie, a stępka pod promem zostanie położona najprawdopodobniej w drugim kwartale bieżącego roku.

W uroczystości podpisania umowy wziął udział m.in. minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Podkreślił, że kontrakt wpisuje się w rządową politykę odbudowy pozycji Polski na Morzu Bałtyckim oraz wspierania rodzimej branży stoczniowej.

– Po ciężkich negocjacjach udało się w końcu wypracować pierwszy kontrakt armatorski na budowę promu, który wpisuje się w nasza politykę odbudowy pozycji na Morzu Bałtyckim i odbudowy naszej pozycji stoczniowej na rynku światowym. Realizujemy krok po kroku te założenia i bardzo się cieszę, że to wszystko odbywa się w atmosferze konkurencyjności i rynkowości. Dla nas jest najważniejsze, aby stworzyć rozwiązania na wprost rokujące na przyszłość –akcentuje minister Marek Gróbarczyk.

Podpisanie kontraktu to kolejny etap realizacji obietnicy unowocześnienia floty Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Do przewoźnika trafią dwa nowe promy; jednostki będą miały 220 metrów długości i zdolność przewożenia nawet dziewięciuset pasażerów.

RIRM

drukuj