fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

MSWiA walczy z fałszerstwami dokumentów

W życie wchodzą dziś przepisy ustawy o dokumentach publicznych. Regulacje mają pomóc m.in. w walce z fałszerstwami dokumentów. Autorem ustawy jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Regulacje dotyczą dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy i legitymacji studenckich.

Nowe prawo ma ujednolicić i uporządkować dotychczasowe przepisy. Ustawa zakłada m.in. utworzenie komisji, która będzie opracowywać nowe wzory dokumentów. Powstać ma też internetowy rejestr dokumentów publicznych.

– Rejestr dokumentów publicznych będzie prowadzony przez ministerstwo. Umożliwi on obywatelom dostęp przez internet do wzorów obowiązujących dokumentów. Będzie to zestawienie wszystkich dokumentów publicznych. Każdy będzie mógł sprawdzić, jakie są podstawowe zabezpieczenia, w jaki sposób zweryfikować autentyczność tych dokumentów. To bardzo ułatwi obywatelom poznanie, kiedy mają do czynienia np. z prawdziwym dowodem osobistym czy paszportem – wskazał wiceszef MSWiA Sylwester Tułajew.

Zgodnie z nowymi przepisami, za wytwarzanie, oferowanie czy zbywanie replik dokumentu publicznego będzie groziła grzywna, ograniczenie wolności albo do dwóch lat więzienia. MSWiA podkreśliło, że ustawa nie wprowadza kary za wykonywanie kserokopii dokumentów np. w banku.

 RIRM

drukuj