fot. PAP/Tomasz Gzell

Rzecznik rządu: Obywatele są w lepszej sytuacji, gdy płacą mniejsze podatki

Obywatele są w lepszej sytuacji, gdy płacą mniejsze podatki – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Polityk odniósł się w ten sposób do wypowiedzi samorządowców, dla których planowane obniżenie podatku PIT to „straty”.

„Gazeta Wyborcza” napisała, że planowane przez rząd obniżenie podatku PIT z 18 do 17 proc. będzie „finansowym ciosem w metropolie”. Według autorów publikacji „12 największych miast w Polsce straci na tym co najmniej miliard złotych, a najwięcej Warszawa”.

Rzecznik rządu podkreślił, że przede wszystkim liczy się jakość życia obywateli. W Polskim Radiu przytoczył dane o różnicach przychodów niektórych miast z tytułu podatków PIT i CIT w latach 2015 – 2018.

– Dla przykładu, Warszawa między 2015 a 2018 rokiem otrzymała rocznie 1 mld 800 mln zł więcej ze względu na uszczelnienie systemu podatkowego i dobrą sytuację gospodarczą. Za taką cenę można wybudować kilka stacji metra. Pytanie, co z tymi pieniędzmi się dzieje w takim mieście jak Warszawa, skoro rzekomo nie ma pieniędzy na inne rzeczy – mówił Piotr Müller.

Rzecznik rządu podkreślił, że rząd przyjmie projekt ustawy o obniżce PIT z 18 do 17 proc. w przyszłym tygodniu lub za dwa tygodnie.

RIRM

drukuj