fot. PAP/Paweł Supernak

Propozycja opodatkowania zysków spółek zarabiających na rosnącej inflacji

Rząd zastanawia się, co zrobić z zyskami spółek, które zarabiają na rosnącej inflacji. Pojawia się propozycja nowego podatku, ale i wprowadzenia regulatora cen. Taki mechanizm objąłby np. spółki Skarbu Państwa.

Pierwszy sygnał w sprawie nowego podatku wysłał premier Mateusz Morawiecki. W Rypinie, kiedy spotkał się z mieszkańcami miasta, otrzymał pytanie o wysokie zyski w sektorze spółek Skarbu Państwa.

–  Nie będzie tak, że te spółki będą miały bardzo wysokie zyski, a my nic z tymi zyskami nie zrobimy. To mogę Państwu zagwarantować – zapewnił Mateusz Morawiecki, premier RP.

W Grójcu do premiera RP dołączył Jarosław Kaczyński, prezes PiS-u. Wicepremier  dodał wówczas, że nie chodzi wyłącznie o spółki Skarbu Państwa, ale ogólnie, o spółki, które – według rządu – zyskują nieproporcjonalnie dużo na rosnącej inflacji.

– Będziemy myśleć o podatkach na spółki, które w tej chwili za dużo zarabiają – powiedział Jarosław Kaczyński.

O szczegóły tego, nad czym dokładnie pracuje obóz władzy, zapytany został rzecznik rządu. Z jego wypowiedzi wynika, że Jarosław Kaczyński świadomie nie mówił o opodatkowaniu wyłącznie spółek Skarbu Państwa, bo nowy podatek – jeśli w ogóle zostanie zaproponowany – miałby mieć szerszy charakter.

– W tej chwili trwa analiza, jeśli chodzi o kwestie związane z możliwym dodatkowym opodatkowaniem sektora, nie tylko spółek Skarbu Państwa, ale ogólnie podatków. Chodzi o podatki, które mogłyby obowiązywać od nieproporcjonalnych zysków – wyjaśnił Piotr Müller, rzecznik rządu.

Analiza, nad którą toczą się prace, ma uwzględniać znaczenie poszczególnych spółek. Tak, by nie wstrząsnąć dodatkowo i tak już pogrążonym w chaosie rynkiem energii. Część spółek, które należą do państwa, ma ogromne znaczenie w procesie transformacji energetycznej kraju.

– Pamiętajmy, że wiele spółek Skarbu Państwa dokonuje inwestycji, które mają na celu w przyszłości – w perspektywie dwóch, trzech lat – zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo energetyczne – poinformował rzecznik rządu.

Dlatego niekoniecznie rozwiązaniem, które zrealizuje rząd, musi być opodatkowanie zysków. W grę – na co wskazują słowa premiera RP – może wschodzić także wprowadzenie regulatora cen. Lepiej obniżać ceny niż opodatkowywać zyski – ocenił prof. Wojciech Piontek, ekonomista.

– Z punktu widzenia rządu i interesu publicznego przyrost cen również napędza inflację – wyjaśnił prof. Wojciech Piontek.

Decyzje o tym, co ostatecznie wybierze rząd, mają zapadać w trakcie najbliższych miesięcy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl