PAP/Piotr Nowak

Marszałek Senatu spotkał się z przewodniczącym Senatu Rumunii

Bezpieczeństwo, współpraca w makroregionie karpackim i priorytety zbliżającej się prezydencji Rumunii w Radzie UE – były tematami piątkowego spotkania marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z przewodniczącym Senatu Rumunii Calinem Popescu-Tariceanu.

Popescu-Tariceanu wraz z delegacją przebywa w Polsce z dwudniową wizytą na zaproszenie marszałka Senatu.

Według Biura Prasowego Senatu, Karczewski zapewnił Popescu-Tariceanu, że Polska wspiera aspiracje Rumunii i Bułgarii w kwestii ich wejścia do strefy Schengen.

Stanisław Karczewski podkreślił też, że relacje polsko-rumuńskie układają się bardzo dobrze, o czym świadczy ożywiony dialog i podobne spojrzenie na wiele kwestii europejskich. Zaznaczył, że zadaniem polityków z państw sąsiadujących z Rosją jest uświadamianie zachodnim politykom, jaka jest sytuacja na Ukrainie. Zdaniem marszałka Senatu do polityków zachodnich dociera stanowisko Polski i innych państw flanki wschodniej NATO, jak ważne jest bezpieczeństwo i stabilizacja w tym miejscu Europy.

„Przewodniczący Senatu Rumunii zgodził się, że najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa w regionie. Opowiedział się za koniecznością wzmocnienia flanki wschodniej i za współpracą ze Stanami Zjednoczonymi m.in. w zakresie szkolenia służb specjalnych i wyposażenia technicznego. Mówił też, że Rumunia zainteresowana jest współpracą w makroregionie karpackim – rozwoju infrastruktury w kierunku Północ – Południe” – zaznaczono w komunikacie.

Jak poinformowano, Tariceanu mówił o zbliżającej się prezydencji Rumunii i podkreślił, że jej priorytetem będzie zachowanie polityki spójności, która jest najważniejszym instrumentem integrującym państwa UE. Jego zdaniem nie ma miejsca na politykę spójności w Europie dwóch prędkości.

Przewodniczący Senatu Rumunii spotkał się także z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim; w piątek zostanie też przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę.

PAP/RIRM

 

drukuj