fot. PAP/Rafał Guz

Marszałek S. Karczewski: II Zjazd Wilniuków łączy Polskę i Litwę

II Zjazd Wilniuków łączy Polskę i Litwę; tych, którzy tu mieszkają i tych, którzy mają tu korzenie, a chcą podtrzymywać polskość i dzielić się nią – powiedział w niedzielę marszałek Senatu Stanisław Karczewski w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Marszałek, który przebywa w litewskiej stolicy z jednodniową wizytą, spotkał się z uczestnikami II Światowego Zjazdu Wilniuków. Odbywa się on od piątku pod hasłem „Łączy nas Wilno”. Przedsięwzięcie, skierowane do Polaków związanych z Wilnem i Wileńszczyzną, zostało reaktywowane po dziesięciu latach przerwy.

Stanisław Karczewski zwiedził wystawę dotyczącą historii i sukcesów polskiej motoryzacji „MotoWilno międzywojenne. Śladami pierwszych rajdów motocyklowych”. Spotkał się także z uczestnikami zorganizowanej w ramach Zjazdu gry miejskiej.

„To drugi zjazd po dziesięcioletniej przerwie i widzimy, jak jest ważny i istotny dla Polaków, którzy stąd wyjechali, którzy się tu urodzili, którzy mają tutaj swoje korzenie i przyjeżdżają do Wilna. I łączą – Polskę, Litwę, osoby które stąd wyjechały i te, które tu mieszkają, chcą podtrzymywać polskość i dzielić się nią, pokazywać ją” – mówił marszałek Senatu.

„Wilno i państwa zjazd łączy Polskę i Litwę i bardzo za to dziękuję” – powiedział, zwracając się do organizatorów Zjazdu.

Jak podkreślił Stanisław Karczewski, „coraz lepsze relacje z władzami Litwy i Polski też przyczyniają się do dobrego klimatu i atmosfery zjazdu”.

„Chciałbym zapewnić, że będziemy podtrzymywać te relacje, budować dalsze relacje” – mówił.

Podkreślił, że jeszcze w niedzielę spotka się z przewodniczącym litewskiego Sejmu Viktorasem Pranckietisem.

„Będziemy rozmawiać o przyszłości naszej współpracy, nie pomijając spraw trudnych, także pisowni polskich nazwisk. Myślę, że nasz konsekwentny dialog doprowadzi do dobrych dla nas rozwiązań” – powiedział marszałek Senatu.

Stanisław Karczewski nawiązał też do zakończonej w sobotę wizyty na Łotwie. Pytany przez dziennikarzy o sprawę zwiększenia dostępu zamieszkałych tam Polaków do polskiej telewizji, marszałek Senatu zapewnił, że będzie m.in. na ten temat rozmawiał w ciągu najbliższych dni z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem. Jak zaznaczył, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny dla Polonii jest kontakt z ojczystym językiem.

„Osoby w wieku podeszłym bardzo dobrze mówią po polsku, dzieci się go uczą, ale średnie pokolenie czeka na możliwość kontaktu z językiem polskim” – zauważył.

Po spotkaniu w Domu Kultury Polskiej Karczewski udał się na Cmentarz na Rossie, gdzie złożył wieniec na grobie, gdzie spoczywa matka marszałka Józefa Piłsudskiego i jego serce.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl