M. Dworczyk: Obecne systemy weryfikacji uchodźców są nieskuteczne

Jeżeli nie ma możliwości zweryfikowania, kim są osoby, które chciałyby tu przyjechać, i jakie są ich intencje, to obowiązkiem rządu jest zabezpieczenie obywateli polskich przed przyjazdem takich ludzi – powiedział w niedzielę wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Michał Dworczyk.

Wiceminister Obrony w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że obecnie funkcjonujące systemy weryfikacji są nieskuteczne.

– Przypomnę, że jak oficerowie łącznikowi pojechali do hotspotów we Włoszech i Grecji, gdzie mieli przebywać już rzekomo zweryfikowani przez tamtejsze służby ludzie gotowi do przyjazdu do Polski, okazało się, że z 25 osób 12 posiadało po kilka paszportów. Okazało się, że ich tożsamość jest w ogóle niezweryfikowana, więc to tyle, jeżeli chodzi o skuteczne mechanizmy weryfikacji osób, które są zainteresowane przyjazdem do krajów Unii Europejskiej – powiedział Michał Dworczyk.

Wiceszef MON liczy na to, że uda się znaleźć w Unii porozumienie co do kwestii uchodźców. Zaznaczył, że Polska ma trzy postulaty: musi panować przekonanie że bezpieczeństwo jest priorytetem, trzeba pomagać w tych krajach, gdzie jest problem, a wszelkie decyzje w sprawie uchodźców powinny zapadać na zasadzie konsensusu.

RIRM

drukuj