P. Duda: 25 sierpnia konsultacje ws. konstytucji z udziałem prezydenta i marszałka Senatu

25 sierpnia związek zawodowy NSZZ „Solidarność” organizuje konferencję konsultacyjną w sprawie zmian w konstytucji – poinformował w niedzielę szef „Solidarności” Piotr Duda. Dodał, że zaproszenie przyjęli prezydent Andrzej Duda i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Piotr Duda pytany w TVP Info, jak przebiegać będą konsultacje w sprawie referendum odpowiedział, że 25 sierpnia związek zawodowy „Solidarność” organizuje w słynnej sali BHP w stoczni gdańskiej dużą konferencję konsultacyjną, na którą zaproszony został prezydent Andrzej Duda.

„Pan prezydent przyjął zaproszenie, będzie na tej konferencji” – powiedział szef „Solidarności”.

Piotr Duda dodał, że zaproszenie przyjął także marszałek Sejmu Stanisław Karczewski.

„My chcemy wtedy także pokazać już zapomniany projekt obywatelski konstytucji, którą przygotowała <<Solidarność>>, pod którym zebraliśmy ponad 2 miliony podpisów, ale oczywiście projekt tzw. elit, czyli UW, UP, SLD, został przegłosowany. Myśmy nawet chcieli, aby w dniu referendum konstytucyjnego obywatele mogli wybrać któryś z tych projektów, czyli ten obywatelski lub ten, który w tej chwili obowiązuje” – powiedział Piotr Duda.

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. Zdaniem prezydenta Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa – m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej. 11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl