PAP/EPA

USA: w związku z wizytą prezydenta RP sobota – dniem polskiego dziedzictwa w Illinois

W związku z wizytą polskiej pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Chicago oraz „ze względu na bogate tradycje kulturowe i osiągnięcia polskiej społeczności” gubernator stanu Illinois Bruce Rauner ustanowił 19 maja dniem polskiego dziedzictwa w stanie.

Para prezydencka przebywa w Stanach Zjednoczonych od wtorkowego wieczoru. W sobotę w Chicago prezydent wraz z małżonką biorą udział w spotkaniu z przedstawicielami amerykańskiej Polonii w Millenium Park.

„W związku z tym, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odwiedzili Chicago, a także ze względu na bogate tradycje kulturowe i osiągnięcia polskiej społeczności ja, Bruce Rauner, gubernator stanu Illinois, niniejszym ogłaszam 19 maja 2018 roku, dniem polskiego dziedzictwa w Illinois” – napisał gubernator w deklaracji, do której dotarła PAP.

Bruce Rauner wskazał, że od 1608 roku, kiedy pierwsi polscy osadnicy przybyli do Jamestown w stanie Wirginia, Polacy byli ważną częścią historii i kultury Ameryki.

Zaznaczył, że w Chicago Amerykanie polskiego pochodzenia stanowią prawie 7 proc. ludności i jest to największa polska społeczność poza Polską. Zaznaczył, że język polski jest trzecim najczęściej używanym językiem w Chicago, obok angielskiego i hiszpańskiego.

Gubernator wskazał też, że w 2018 r. przypada w 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z kolei stan Illinois obchodzi w tym roku 200. rocznicę istnienia.

PAP/RIRM

drukuj