fot. prezydent.pl

Prezydent weźmie udział w obchodach 100. rocznicy Biskupstwa Polowego

Prezydent Andrzej Duda weźmie we wtorek udział w obchodach 100. rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w polskim wojsku – poinformowało w piątek BBN.

Prezydent będzie uczestniczył w uroczystej mszy św. dziękczynnej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio, która odbędzie się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta.

Utworzenie przez papieża Benedykta XV Biskupa Polowego w Polsce ogłosił 5 lutego 1919 r. wizytator apostolski ks. Achille Ratti. Pierwszym biskupem wojsk polskich został Stanisław Gall, który nominację otrzymał 8 lutego z rąk tymczasowego naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego.

W latach 1945-89 w polskim wojsku działał Generalny Dziekanat Wojska Polskiego. W styczniu 1991 r. został przywrócony Ordynariat Polowy WP, biskupem polowym został mianowany ks. prałat Sławoj Leszek Głódź. Obecnie biskupem polowym jest gen. bryg. dr Józef Guzdek, mianowany na to stanowisko 4 grudnia 2010 r. przez papieża Benedykta XVI.

Zadaniem Ordynariatu Polowego jest posługa duszpasterska żołnierzom i och rodzinom, pracownikom wojska i innym osobom związanym z WP. Poza Ordynariatem Polowym w WP działają Prawosławny Ordynariat WP i Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe.

PAP/RIRM

drukuj