fot. twitter.com

M. Dworczyk ws. migracji: Z determinacją będziemy bronili zdrowego rozsądku

Będziemy z determinacją bronić zdrowego rozsądku w kwestii migracji, tzn. rozwiązywania problemów tam, gdzie one powstają i uszczelniania granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Dziś większość krajów przyznaje rację rządowi RP – powiedział w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk był pytany przez dziennikarzy w Sejmie o komentarz do spotkania, które odbyło się w niedzielę w Brukseli. Przywódcy kilkunastu państw unijnych rozmawiali o dzielącym UE od lat problemie migracji.

„To nie był szczyt – to jest pierwszy komentarz, ani nie był to żaden nieformalny szczyt, jak niektórzy chcą twierdzić. Te kilkanaście krajów spotkało się, żeby tak naprawdę dyskutować o odgrzanym pomyśle przymusowej relokacji. Polska od 2015 roku, odkąd PiS wygrało wybory, jednoznacznie przedstawia swoje stanowisko w tej sprawie – powinniśmy pomagać tam, gdzie powstają problemy, powinniśmy pomagać w Syrii, w regionie skąd są uchodźcy albo migranci” – powiedział Michał Dworczyk.

Jak mówił, na pewno nie jest żadnym rozwiązaniem najpierw „niekontrolowane wpuszczanie do Europy, do UE, migrantów, a potem na siłę przesuwanie z ich z kraju do kraju”.

„To budzi jak najgorsze skojarzenia. Tę optykę podziela dzisiaj wiele krajów UE, w czwartek i piątek odbędzie się w Brukseli spotkanie, na którym rzeczywiście ta dyskusja będzie miała miejsce” – podkreślił.

„My będziemy z determinacją bronili zdrowego rozsądku, zdrowy rozsądek jest taki, żebyśmy pomagali rozwiązywać problemy tam, gdzie one powstają, żebyśmy uszczelniali granice zewnętrze UE i żebyśmy prowadzili odpowiedzialną politykę zarówno wobec UE jak i przede wszystkim wobec własnych obywateli” – zaznaczył Michał Dworczyk.

Dodał, że Polska prowadzi aktywną politykę międzynarodową, a premier Mateusz Morawiecki wiele czasów poświęca m.in. spotkaniom bilateralnym.

„Jesteśmy zdeterminowani, żeby bronić naszego stanowiska (…). W 2015, 2016 roku Polska, tak jak chciała to przedstawiać opozycja, albo niektóre środowiska polityczno-społeczno-medialne, była osamotniona i skazana na przegraną. Dziś okazuje się, że większość krajów UE przyznaje rację ws. migracji rządowi Rzeczpospolitej Polskiej” – powiedział Michał Dworczyk.

PAP/RIRM

drukuj