Władze Egiptu przedłużają stan wyjątkowy

Egipt nadal nie jest bezpiecznym krajem. Władze przedłużają stan wyjątkowy o kolejne trzy miesiące. Polskie ministerstwo spraw zagranicznych odradza podróży do Egiptu poza kilkoma miejscowościami turystycznymi.

Parlament w Egipcie zatwierdził decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego na kolejne trzy miesiące. Po raz pierwszy trzymiesięczny stan wyjątkowy zarządził w połowie kwietnia ubiegłego roku prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi. Powodem tej decyzji były obawy o bezpieczeństwo, po tym jak w zamachach bombowych na koptyjskie kościoły w mieście Tanta w Delcie Nilu i w Aleksandrii zginęło 45 osób.  Ataki w Niedzielę Palmową przeprowadziło tzw. Państwo Islamskie.

Stan wyjątkowy daje egipskiemu wojsku i policji dodatkowe uprawnienia mające ułatwić im walkę z terroryzmem oraz pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom. Na północnym Synaju stan wyjątkowy jest utrzymywany bez przerwy od 2014 roku.

Polskie MSZ odradza podróże do Egiptu – z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.

Na terytorium Egiptu dochodzić może m.in. do ataków na miejsca odwiedzane przez turystów, miejsca kultu religijnego, bazary, centra handlowe, hotele, restauracje, bary i lotniska. Obywatelom przebywającym w Egipcie polskie MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie miejsc zagrożonych atakami i stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa. Należy też śledzić na bieżąco sytuację w Egipcie i dokonać zgłoszenia podróży w systemie Odyseusz.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl