fot. TV Trwam

Ks. prof. Cisło: Pomoc polskiego rządu dla dzieci z Aleppo jest bardzo potrzebna

W poniedziałkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, podkreślił, że pomoc polskiego rządu jest jak najbardziej sensowna i potrzebna dla ludzi żyjących w ogarniętej wojną Syrii, a przede wszystkim dzieci.

Ks. prof. Cisło podziękował za ogromny wkład polskiego rządu w pomoc humanitarną na terenie Syrii.

Chciałbym gorąco podziękować premier Beacie Szydło i ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, bo to oni zainicjowali pomoc polskiego rządu dla Syryjczyków. (…) Polski rząd przeznaczył 1,5 mln zł na leczenie dzieci. W Aleppo działa dziś 30 rządowych i prywatnych szpitali. O ile rządowe szpitale są przepełnione, o tyle szpitale prywatne mają wolne miejsca, ale brakuje im środków finansowych. Zatem pomoc polskiego rządu poprzez dofinansowanie prywatnego szpitala jest jak najbardziej sensowna – zaznaczył dyrektor polskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Wszystkie organizacje humanitarne, które monitorują wydarzenia w Syrii, informują, że jest to kraj, gdzie mamy do czynienia z największym dramatem humanitarnym od lat – podkreślił ks. Waldemar Cisło.

Połowa mieszkańców Syrii, tj. ok. 11 mln ludzi, straciła domy lub musiała je opuścić. Tocząca się od kilku lat wojna pozbawiła takie miasta jak Hims czy Aleppo właściwie wszystkiego. Hims jest jeszcze bardziej zniszczone jak Aleppo. W Aleppo na szczęście zostały jeszcze niezniszczone domy, ale w chrześcijańskich dzielnicach wszystko zostało zrównane z ziemią. Zostały tam tylko kłęby gruzów i nic więcej – zaznaczył dyrektor polskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Dla ludzi z Syrii ważna jest świadomość tego, że ktoś o nich myśli i im pomaga – powiedział gość poniedziałkowego programu „Aktualności dnia”.

Dla ludzi przebywających w ogarniętej wojną Syrii ważne jest to, że ktoś o nich myśli i nie jest to jedynie pomoc jednorazowa. Ci ludzie otrzymują od nas od wielu lat tzw. paczki żywnościowe czy dopłaty do mieszkania. Pamiętajmy, że oni nie mają pracy od paru lat. Emerytura, o ile w ogóle tam jest, wynosi 20-30 dolarów, a minimum, które muszą mieć, aby przeżyć, wynosi ok. 50-60 euro – mówił ks. prof. Waldemar Cisło.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Waldemara Cisło jest dostępna [tutaj].

 

RIRM

drukuj