fot. By Staff Sgt. Jacob Connor - This image was released by the United States Army with the ID 171122-A-CT809-002 (next).This tag does not indicate the copyright status of the attached work. A normal copyright tag is still required. See Commons:Licensing Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76086124

Syria: Atak na bazę wojskową USA w al-Tanf. Nie odnotowano ofiar

Wczoraj wieczorem doszło do ataku rakietowego na bazę wojskową położoną koło miasta al-Tanf, w której stacjonują wojska specjalne USA – podały amerykańskie źródła wojskowe. Ostrzał nie spowodował większych strat i nie pociągnął za sobą ofiar w ludziach.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że atak został przeprowadzony przy użyciu dwóch dronów i kilku niewielkich pocisków rakietowych.

Jeden z dronów miał uderzyć w część koszar zajmowaną przez wojska specjalne USA, a drugi w część, gdzie stacjonują wojska syryjskiej opozycji – pisze Associated Press.

Ofiar w ludziach nie było również w syryjskiej części bazy – jak podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Al-Tanf jest jednym z trzech oficjalnych przejść granicznych między Syrią a Irakiem i głównym punktem kontrolnym na drodze między Damaszkiem a Bagdadem. Amerykańscy żołnierze zostali tam dyslokowani w 2016 r. z zadaniem szkolenia formacji wojskowych walczących z tzw. Państwem Islamskim, które wcześniej okupowało ten obszar.

Damaszek nigdy nie krył niezadowolenia z obecności Amerykanów w al-Tanf. Syryjsko-amerykańskie koszary znajdują się w strategicznym miejscu – przy drodze międzynarodowej, która zapewnia komunikację z południowym Libanem, gdzie stacjonują proirańskie formacje Hezbollahu, a także z Izraelem oraz z Irakiem.

Żadna z grup nie przypisało sobie jeszcze środowego zamachu.

 

PAP

drukuj