fot. pixabay.com

Mazowiecka KAS: Dzięki STIR wykryto firmę biorącą udział w międzynarodowej karuzeli podatkowej

Funkcjonariusze mazowieckiej KAS wykorzystując System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej wykryli podmiot, który brał udział w międzynarodowej karuzeli podatkowej – powiedziała rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska.

KAS zablokowała 2,1 mln zł na rachunkach bankowych tej firmy.

Rzecznik prasowa IAS w Warszawie w rozmowie z PAP poinformowała, że przestępcy bardzo często wykorzystują sektor bankowy do wyłudzeń skarbowych.

„Szczególnie w przypadku tzw. transakcji karuzelowych. Wartość wyłudzeń VAT w tych przypadkach stanowi dużą stratę dla naszego budżetu” – tłumaczyła Justyna Pasieczyńska.

„Jednym ze skuteczniejszych narzędzi w walce z oszustwami jest System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, czyli STIR. Służy on do przetwarzania danych przekazywanych przez banki i SKOK-i. Analiza tych danych pozwala zapobiec transferowi środków pochodzących z wyłudzeń skarbowych” – wyjawiła.

Zaznaczyła, że o tym jak skuteczny jest STIR świadczą ostatnie ujawnienia pracowników Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) w Warszawie.

„Na rachunkach bankowych firmy z siedzibą w Czechach, zarejestrowanej dla celów podatku VAT w Polsce, zablokowali kwotę w wysokości 2,1 mln zł. Podczas czynności kontrolnych ustalili, że podmiot ten był czynnym uczestnikiem międzynarodowej karuzeli podatkowej. Wartość uszczupleń VAT w tym przypadku, szacuje się nawet na kilkanaście milionów złotych” – przekazała.

„W ujawnionym procederze brały również udział dwa inne podmioty, wobec których MUCS wszczął kontrole celno-skarbowe, na rachunku jednego z nich zablokowano na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych kwotę 2,5 mln złotych” – podkreśliła.

Wskazała, że naczelnik MUCS prowadzi obecnie śledztwa i kontrole celno-skarbowe w 36 podmiotach, u których dokonano blokady w ramach procedury STIR.

„Kwota środków zabezpieczonych na tych kontach to blisko 11 mln złotych. Szacunkowe straty dla Skarbu Państwa to ok. 40 mln złotych” – podała.

„Warto wiedzieć, że blokada rachunku jest możliwa na 72 godziny z możliwością przedłużenia o 3 miesiące tylko w ściśle określonych sytuacjach. Nie można również zablokować służących do celów prywatnych rachunków osób fizycznych” – dodała.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl