PAP/Marcin Obara

J. Kwieciński: Musimy zbudować spójną sieć dróg lokalnych

Musimy zbudować spójną sieć dróg lokalnych – gminnych i powiatowych – po to, aby lepiej się nam żyło i po to, aby lokalny rozwój mógł lepiej przebiegać – powiedział w środę w Gryfinie (Zachodniopomorskie) minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że rząd w przyszłym roku jest gotów przeznaczyć na drogi lokalne 6 mld zł.

Jerzy Kwieciński podkreślił w środę w Gryfinie, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził model zrównoważonego rozwoju.

„Zależy nam na tym, aby rozwijały się i duże miasta (…), ale chcemy dbać również o te małe ojczyzny – o gminy, o powiaty” – dodał minister.

Podczas konferencji prasowej Jerzy Kwieciński mówił o przyjętym przez rząd Funduszu Dróg Samorządowych, który ma zapewnić 36 mld zł na drogi lokalne do 2028 r.

„A tylko w przyszłym roku jesteśmy gotowi na ten program przeznaczyć, czyli wesprzeć lokalne samorządy kwotą ponad 6 mld zł, czyli 10 razy więcej aniżeli to było w poprzednich latach” – mówił minister Jerzy Kwieciński.

Zaznaczył, że sytuacja ma się poprawić także na Pomorzu Zachodnim, które – jak podkreślił – przeszło w stagnację w porównaniu ze stolicą regionu.

„Szacujemy, że w ramach programu (wsparcia dla dróg samorządowych -PAP) województwo zachodniopomorskie otrzyma w przyszłym roku na lokalne drogi 10 razy większe środki niż to, co było realizowane w drugiej transzy programu” – powiedział minister.

Zaznaczył, że zmienią się też warunki dofinansowania, tak aby były „znacznie bardziej korzystne” dla samorządowców.

„Czyli na przykład będzie możliwość realizacji projektów w trybie wieloletnim” – wyjaśnił minister Jerzy Kwieciński.

Dodał, że zwiększony zostanie poziom dofinansowania, w porównaniu do tzw. schetynówek (Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych).

„Wtedy było dofinansowanie 50 proc., a my dajemy 60 proc., a dla samorządów biedniejszych nawet do 80 proc.” – powiedział szef resortu inwestycji i rozwoju.

Dodał, że „będzie można robić naprawdę duże projekty”, a także projekty wspólnie z innymi samorządami.

Minister Jerzy Kwieciński podkreślił, że około połowa z 400 tys. dróg lokalnych – gminnych i powiatowych – wymaga „albo gruntownego remontu, albo znaczącej modernizacji”.

„I na to przeznaczamy środki z naszego programu” – dodał.

Mówiąc o drogach, minister zaznaczył, że jest „kręgosłup naszych głównych dróg szybkiego ruchu – autostrad i dróg ekspresowych”.

„Ale musimy zbudować również spójną sieć dróg lokalnych – dróg gminnych, dróg powiatowych po to, żeby nam się i lepiej żyło, i żeby ten lokalny rozwój mógł lepiej przebiegać” – powiedział.

Jerzy Kwieciński podczas pobytu w Zachodniopomorskiem odwiedza w środę także Stargard i Pyrzyce. Wizyta w Stargardzie dotyczy dofinansowania Kolegiaty Najświętszej Marii Panny Królowej Świata, w Pyrzycach natomiast minister IiR weźmie udział w konferencji prasowej na temat drogi lokalnej.

PAP/RIRM

drukuj