fot. Monika Bilska

Min. J. Kwieciński: Moim celem jest, by administracja skarbowa była przyjazna dla wszystkich firm

Moim celem jest, by administracja skarbowa była absolutnie bezwzględna dla mafii, ale przyjazna dla wszystkich firm – mówił dziś minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaznaczył, że integracja służb celno-skarbowych jeszcze się nie zakończyła.

„Trzeba stworzyć sprawną administrację i sprawnie nią zarządzać” – podkreślił minister Jerzy Kwieciński na antenie radiowej Jedynki, pytany o to, jak udało się stworzyć rządowi mechanizm, który pozwolił na odzyskanie miliardów złotych od przestępców.

„Kluczem była integracja wszystkich służb celno-skarbowych pod jednym dowództwem(…), co jeszcze się nie zakończyło, ale widać, że było absolutnie skuteczne” – zaznaczył.

Podkreślił, że ministerstwo finansów oraz inwestycji i rozwoju to są najważniejsze obszary rządu i dwa największe ministerstwa.

„Plus do tego największa administracja, bo administracja celno-skarbowa to ponad 60 tys. osób” – powiedział.

Zaznaczył, że jego celem jest, by administracja celno-skarbowa „była absolutnie bezwzględna dla przestępców, dla mafii, a z drugiej strony przyjazna dla wszystkich podatników, czyli dla nas wszystkich, również dla wszystkich firm”.

Minister odniósł się też do zapowiadanej przez PiS podwyżki płacy minimalnej.

„U nas stosunek płac do Produktu Krajowego Brutto jest stosunkowo niski. Jest jednym z najniższych w UE – wynosi ok. 48 proc. To jest mniej więcej jakieś 8 proc. niżej od średniej europejskiej” – powiedział.

Przyznał, że to „nie jest do końca dobre”.

„Gdy tak ogłaszamy i mówimy na całym świecie, że konkurujemy tanią siłą roboczą, to owszem, przychodzą do nas te biznesy, dla których jest potrzebna tania siła robocza. A my tego nie chcemy. Chcemy wprost przeciwnie, by do nas przychodzili tacy inwestorzy, którzy będą cenili, że mamy świetnych ludzi, świetnie przygotowanych, ale którzy chcą dobrze zarabiać” – mówił.

Wyjaśnił, że jednym z mechanizmów, które służą osiągnięciu tego jest płaca minimalna.

PAP

drukuj