fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] Min. J. Kwieciński: Poprzez bardzo dobre zarządzanie państwem mamy świetne wyniki gospodarcze, a pożytki płynące z rozwoju kierowane są do całego społeczeństwa

„Piątka Kaczyńskiego” jest piątką prorozwojową. Poprzez bardzo dobre zarządzanie państwem mamy świetne wyniki gospodarcze, a pożytki, które płyną z tego wzrostu są kierowane do całego społeczeństwa – mówił Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, w rozmowie z TV Trwam News.

Minister Jerzy Kwieciński powiedział, że Polska jest przykładem tzw. wzrostu inkluzywnego, w ramach którego nie tylko należy zapewnić wysoki wzrost gospodarczy, ale także korzyści z niego płynące dzielić z całym społeczeństwem. Odniósł się w ten sposób do tzw. „Piątki Kaczyńskiego”.

– „Piątka Kaczyńskiego” jest piątką prorozwojową. Poprzez bardzo dobre zarządzanie państwem mamy świetne wyniki gospodarcze, a pożytki, które płyną z tego wzrostu, są kierowane do całego społeczeństwa. „Piątka Kaczyńskiego” właśnie na ten model rozwojowy zwraca uwagę i realizuje w praktyce jego idee. Jest to wsparcie dla rodziny, bo trzeba pamiętać, że to, co kierujemy do rodzin w ramach „500 plus”, to inwestycja w nasze dzieci. To również dbanie o seniorów, zapewnienie im godnego życia, te pieniądze z powrotem wracają do gospodarki poprzez kupowanie usług, produktów. Inwestujemy także w infrastrukturę komunikacyjną. Chcemy zapewnić Polakom zarówno dostęp do usług publicznych, takich jak usługi edukacyjne czy zdrowotne, ale także dostęp do miejsc pracy. Rozbudowa sieci połączeń również (…) ma znaczenie gospodarcze – wyjaśnił szef resortu inwestycji i rozwoju.

Polityk mówił także o polityce unijnej. Zaznaczył, że jeszcze trzy lata temu zastanawiano się, czy polityka spójności związana z funduszami strukturalnymi ma pozostać w Unii Europejskiej. W tej chwili nie ma już tej wątpliwości.

– Wszyscy wiemy, że ta polityka spójności będzie i to m.in. dzięki naszym działaniom. To my zaproponowaliśmy bardzo ważne nieformalne forum rozmów i debat na poziomie unijnym (…). Praktycznie wszystkie kraje zawsze uczestniczyły w tych spotkaniach. Dzięki temu przekonaliśmy wszystkich polityków, że tę politykę trzeba jak najlepiej realizować i zapewnić dla niej środki finansowe. Nie ma już wątpliwości, czy taka polityka będzie. W tej chwili rozmawiamy o jej kształcie. Chcielibyśmy, żeby ta polityka nie cierpiała z tego powodu, że będzie Brexit, bo wyjście Wielkiej Brytanii oznacza uszczuplenie budżetu o 10 proc. Chcemy również, żeby nowe priorytety, które pojawiły się w UE, jak bezpieczeństwo granic, bezpieczeństwo wewnętrzne, polityka klimatyczna czy polityka innowacyjna, nie były finansowane kosztem polityki spójności – powiedział rozmówca TV Trwam.

Minister podkreślił, iż wszystko wskazuje na to, że 29 marca Wielka Brytania jednak nie wyjdzie z Unii Europejskiej, ale na pewno jako Polska „jesteśmy przygotowani pod względem prawnym i pod względem finansowym”. Trzeba jednak być świadomym, że Brexit silnie dotnie chociażby branżę rolną.

Z ministrem Jerzym Kwiecińskim rozmawiał Szymon Kozupa.

RIRM

drukuj