fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk

IMGW: burze z gradem w niemal całej Polsce; ostrzeżenia trzeciego stopnia na Podkarpaciu

Niemal cały kraj objęty jest w piątek wieczorem ostrzeżeniami IMGW przed burzami z gradem. Alert najwyższego, trzeciego stopnia wydano dla sześciu powiatów na północy Podkarpacia. Burzowo nie będzie jedynie w północno-wschodniej części kraju.

Alertem drugiego stopnia przed burzami z gradem objęte są w całości: Śląsk, Małopolska, Podkarpacie i województwo świętokrzyskie. Alert dotyczy też części województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz powiatu człuchowskiego na Pomorzu.

Na tych obszarach prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm – a lokalnie do 60 mm – oraz wiatru w porywach do 90 km/h.

Sześć powiatów w północnej części Podkarpacia objętych jest najwyższym, trzecim stopniem ostrzeżenia. Chodzi o miasto Rzeszów oraz pobliskie powiaty: rzeszowski, łańcucki, przeworski, leżajski oraz niżański. Tam opady mogą wynieść nawet 80 mm.

Na pozostałym obszarze kraju oprócz Warmii i Mazur, Podlasia oraz wschodniej części Mazowsza i Lubelszczyzny obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia.

W związku z prognozowaną sytuacją pogodową Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w piątek specjalny alert dla mieszkańców woj. śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego.

Wieczorem Centrum poinformowało, że alert zostanie również wysłany do mieszkańców części powiatów w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.

PAP

drukuj