fot. PAP/Darek Delmanowicz

40 tys. zniczy z Podkarpacia na Wszystkich Świętych zapłonie na lwowskich cmentarzach

Ponad 40 tys. zniczy, które w ostatnich dniach zebrano na Podkarpaciu, na Wszystkich Świętych zapłonie na cmentarzach Łyczakowskim, Janowskim i Orląt Lwowskich we Lwowie, kilku nekropoliach w obwodzie lwowskim, m.in. w Mościskach i Jaworowie oraz w Żytomierzu.

Jest to już 14. edycja akcji „Światełko pamięci”. Przedsięwzięcie organizują TVP Rzeszów we współpracy m.in. z konsulatem RP we Lwowie.

Część zniczy już dotarła do Lwowa. Pozostałe trafia tam w najbliższych dniach” – powiedziała we wtorek koordynatorka akcji Beata Wolańska z TVP w Rzeszowie.

Jak zaznaczyła, w zbiórce – podobnie jak w latach poprzednich – uczestniczyli studenci, uczniowie, organizacje strzeleckie, stowarzyszenia kresowian, harcerze.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem” – dodała Beata Wolańska.

W regionie oprócz Rzeszowa znicze zbierano m.in. w Lubaczowie, Przemyślu, Tarnobrzegu, Sanoku, Mielcu, Jarosławiu, Tyczynie i Głogowie Małopolskim. Do zbiórki włączyły się także szpitale wojskowe w Krakowie i Żarach.

„Światełko pamięci” zainicjowali dziennikarze Polskiego Radia Lwów. Początkowo akcja dotyczyła głównie Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich. Natomiast od 2010 r. znicze palą się także na Cmentarzu Janowskim.

Polacy ze Lwowa mogą je zapalić na wszystkich polskich grobach. Płoną też na mogiłach Ukraińców, Rosjan i Ormian” – mówiła Beata Wolańska.

Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie; został założony w 1786 r. Na tej nekropolii spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.

Z kolei na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany; ponownie otwarto go w 2005 r.

Natomiast Cmentarz Janowski założono w 1883 r. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego ks. abpa Józefa Bilczewskiego; w 2005 r. papież Benedykt XVI ogłosił go świętym.

PAP

drukuj