fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Świadczenie 500 plus dla uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy złożyli już blisko 119 tysięcy wniosków o świadczenie 500 plus – poinformowała Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Polską granicę przekroczyło ponad 2,5 miliona uchodźców z Ukrainy. Wprowadzono szereg rozwiązań ułatwiających im dostęp do legalnej pracy.

Uchodźcy mają takie same uprawnienia na rynku pracy, jak obywatele Polski – podkreślał w trakcie sejmowej komisji Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

– Jednym z warunków, żeby praca u pracodawcy była legalna, jest to, że pracodawca musi w ciągu 14 dni powiadomić powiatowy urząd pracy, że dana osoba jest u niego zatrudniona – zaznaczył Stanisław Szwed.

Każdej osobie, która legalnie przekroczyła polską granicę, należy się jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na najbardziej podstawowe potrzeby. Osoby te mogą także ubiegać się o pomoc psychologiczną. Rodzice mogą wnioskować o świadczenia rodzinne. Do tego potrzebny jest numer PESEL.

– 51 proc. tych osób to są dzieci, ponad 40 proc. to są kobiety w wieku produkcyjnym, czyli do 65. roku życia, a ok. 3 procent to osoby starsze i mężczyźni – wskazała Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Wnioski o świadczenia rodzinne uchodźcy z Ukrainy mogą składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

– Na 5 kwietnia mamy złożonych 119 123 wnioski. Dotyczą one 184 936 dzieci – dodała Barbara Socha.

Świadczenia będą wypłacone za miesiąc, w którym wniosek został złożony. Wiceminister Barbara Socha poinformowała także, że sukcesywnie powstają nowe miejsca w żłobkach i klubach dziecięcych. Do tej pory najwięcej takich miejsc powstało w województwie wielkopolskim.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl