fot. PAP/Leszek Szymański

Zakończyła się V edycja Konferencji Warszawskiej dot. budowania relacji z Ukrainą

W Kancelarii Premiera RP odbyła się V Konferencja Warszawska – Stała Robocza Konferencja Przeglądowa Wsparcia Ukrainy. Jej głównym celem jest weryfikacja działań pomocowych dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.

Głos podczas obrad przeprowadzonych w Warszawie zabrał m.in. ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz. Zaapelował do Polski o wsparcie w dążeniu do członkostwa Kijowa w Unii Europejskiej i NATO. Dyplomata podkreślił, że niezwykle ważne dla bezpieczeństwa całego świata jest włączenie Ukrainy do Wspólnoty.

W odpowiedzi pełnomocnik rządu do spraw polsko-ukraińskich, Jadwiga Emilewicz, zapewniła, że nasz kraj jest gotowy wesprzeć Ukrainę w tym procesie.

– Już dziś rozpoczęliśmy prace i wsparcie. Jesteśmy po pilotażowym szkoleniu urzędników zarówno z Kijowa, jak i z regionów. Druga grupa przedstawicieli z Ukrainy przyjedzie do nas za dwa tygodnie na podobne szkolenie. Przygotowaliśmy program, który miałby objąć rocznie stu urzędników z Ukrainy zarówno ze szczebla centralnego, jak i regionalnego – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Na początek grudnia zaplanowane jest posiedzenie Rady Europejskiej, w trakcie którego ma być podjęta decyzja o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl