Podkarpackie: w kilku miastach zwolnienia z niektórych podatków

Od Nowego Roku kilka największych miast Podkarpacia – Rzeszów, Tarnobrzeg i Przemyśl – wprowadza zwolnienia z podatku od nieruchomości i środków transportowych dla niektórych firm. Udogodnienia przewidziano na okres pięciu lat.

Jak poinformował rzecznik Urzędu Miasta Rzeszowa Maciej Chłodnicki firmy, które zaczynają działalność lub też wdrażają nową produkcję, zostaną od Nowego Roku na 5 lat zwolnione z podatku od nieruchomości i środków transportu. Podobnie będzie w Tarnobrzegu – zwolnieniu na pięć lat będą podlegały grunty, budynki związane z nowymi inwestycjami, których koszt wynosi co najmniej 500 tys. zł. Zwolnienie nie dotyczyć będzie jednak firm związanych z działalnością handlową, instytucji finansowych czy stacji paliw.

Nowi inwestorzy będą też zwolnieni w tym mieście z podatku od środków transportowych przez pierwsze pięć lat funkcjonowania.

„Warunki zwolnień są przejrzyste i łatwe do spełnienia, co przekłada się na duże zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami w Tarnobrzegu i w niedługim czasie zaowocuje utworzeniem nowych miejsc pracy” – oceniła rzeczniczka tamtejszego urzędu miasta Joanna Lewicka.

Przypomniała, że w Tarnobrzegu nowi przedsiębiorcy otrzymują bezzwrotną dotację w wysokości od 50 do 70 proc. (w zależności od wielkości przedsiębiorstwa) kosztów uruchomienia działalności. Dodała, że to najwyższa z możliwych w Polsce pomoc, jaką mogą uzyskać nowi inwestorzy.

Z kolei w Przemyślu przedsiębiorcy podejmujący nowe inwestycje na terenie miasta zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości na 5 lat – pod warunkiem nakładów finansowych w wysokości 1,2 mln zł na nową inwestycję lub utworzenia co najmniej 30 miejsc pracy. Rzecznik tamtejszego magistratu Witold Wołczyk dodał, że ta uchwała będzie obowiązywać od początku przyszłego do końca 2020 r.

Uchwała ta wychodzi naprzeciw szerszej niż uprzednio grupie na terenie Przemyśla. Nowością jest zastosowanie uchwały do działalności handlowej z zawężeniem do obiektów handlowych o powierzchni nie przekraczającej 150 m kw. Ma to na celu wsparcie małych, lokalnych przedsiębiorców. Został też wydłużony maksymalny czas udzielenia zwolnienia” – zauważył Witold Wołczyk.

W Rzeszowie i Tarnobrzegu obniżone zostaną wszystkie stawki podatku od środków transportowych. W Rzeszowie np. od małej ciężarówki, której masa nie przekracza 5,5 tony, od stycznia 2016 r. trzeba będzie zapłacić roczny podatek w wysokości 804 zł, czyli o 12 zł mniej niż w 2015 roku. Bardziej obniży się stawka tego podatku w Tarnobrzegu, gdzie za małą ciężarówkę od 3,5 do 5,5, tony od stycznia trzeba będzie zapłacić 678 zł – dotychczas było to 728 zł.

W Tarnobrzegu najbardziej zostały obniżone stawki od autobusów – o 20 proc. Natomiast w Przemyślu stawki podatku od środków transportu pozostają na stałym poziomie od 2013 r.

Rzeszów obniżył o 22 gr stawkę podatku od nieruchomości za metr powierzchni związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej; od 2016 r. będzie to kwota 22,86 zł za metr kw.

Również za lokale, gdzie prowadzona jest działalność związana ze świadczeniem usług zdrowotnych, od stycznia trzeba będzie zapłacić w Rzeszowie o 5 gr mniej – było 4,70 zł, a będzie 4,65 zł. W ramach tych podatków największą obniżkę przygotował jednak Przemyśl. Dotychczas za metr kw. powierzchni lokalu, gdzie prowadzona jest działalność związana ze świadczeniem usług zdrowotnych, płacono tyle co w Rzeszowie – 4,70 zł, a od Nowego Roku stawka wyniesie zaledwie 1 zł.

W Rzeszowie wzrośnie podatek od nieruchomości – budynków mieszkalnych – z 62 gr do 64 gr za metr kw. W stolicy regionu wzrosną też ceny biletów komunikacji miejskiej – z 2,80 zł do 3 zł, oraz ceny za ścieki – z 3,52 zł do 3,80 zł za metr sześc. Natomiast ceny za wodę i wywóz śmieci pozostaną bez zmian.

W Przemyślu stawki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków pozostaną niezmienione do 30 czerwca 2016 r. Natomiast w Tarnobrzegu kwestią opłat za wodę radni zajmą się w styczniu, ale – jak zauważyła rzeczniczka tamtejszego urzędu miasta – prawdopodobnie poprą wniosek prezydenta o obniżenie opłaty za wodę.

Samorządy Tarnobrzega i Przemyśla od Nowego Roku znoszą opłatę za posiadanie psów. W Rzeszowie opłata taka została zniesiona kilka lat temu.

Mieszkańców Rzeszowa i przyjezdnych czekają też opłaty za parkowanie w centrum. W stolicy regionu zacznie funkcjonować strefa płatnego parkowania, która będzie podzielona na dwie podstrefy. Pierwsza, oznaczona kolorem niebieskim, obejmie teren ścisłego centrum Rzeszowa. Za pierwszą godzinę parkowania w tej części miasta trzeba będzie zapłacić 2 zł; druga godzina to koszt 2,40 zł, trzecia 2,80 zł, czwarta kosztować będzie 2 zł. Druga podstrefa będzie oznaczona kolorem pomarańczowym i obejmuje obszar położony nieco dalej od centrum miasta. Każda godzina parkowania w tej strefie będzie kosztować 2 zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl