Badanie GUS: wyższa aktywność zawodowa i niskie bezrobocie

Wyższa aktywność zawodowa, spadek liczby osób biernych zawodowo, rekordowo niskie bezrobocie – tak wynika ze wstępnych danych pochodzących z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności w II kw. Br.

Stopa bezrobocia liczona metodologią tego badania w trzech pierwszych miesiącach br. wyniosła 5,4 proc. Obecnie spadła do 5 proc. Największy spadek w stosunku do I kw. br. wystąpił w woj. świętokrzyskim, lubelskim oraz warmińsko-mazurskim.

W drugim kwartale osób biernych zawodowo było o 150 tys. mniej niż w okresie od stycznia do marca. Spadek bierności zawodowej odnotowano również wśród kobiet. Zadowolenie z tej sytuacji wyraziła szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Jak oceniła, wzrost bierności był bardzo często wykorzystywany jako zarzut wobec Programu 500 plus.

Rynek pracy w Polsce nie jest już rynkiem pracodawcy, jest rynkiem pracownika – zauważa w rozmowie z Redakcją Informacyjną Rada Maryja dr Marian Szołucha, ekonomista.

– Rynek pracy w Polsce nie jest już rynkiem pracodawcy, jest w coraz większym stopniu rynkiem pracownika. To znaczy, że pracownik ma coraz większy wpływ na to, gdzie pracuje, ile zarabia i jakie ma inne warunki swojego zatrudnienia. W coraz mniejszym stopniu z kolei zależy to od pracodawcy. Mięliśmy wysokie bezrobocie, więc do niedawna jeszcze nadpodaż siły roboczej. Dziś wielu pracodawców boryka się z niedoborem chętnych do bycia zatrudnionymi. Ten nowy problem, który dotknął nas od niedawna, jest problemem względnie znacznie mniejszym, niż ten, z którym mieliśmy do czynienia wcześniej – ocenia dr Marian Szołucha.

Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności, GUS przeprowadza co kwartał od 1992 roku.

Badanie realizowane jest metodą reprezentacyjną. Biorą w nim udział gospodarstwa domowe zamieszkałe w wylosowanych mieszkaniach. Uzyskane od nich dane są uogólniane dla ludności całego kraju.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl