Kraków. Kończy się budowa łącznicy kolejowej; szybciej do Zakopanego

Kończy się budowa łącznicy kolejowej pomiędzy przystankami Kraków Zabłocie i Kraków Krzemionki, dzięki której skróci się o kwadrans czas przejazdu pociągów do Skawiny i Zakopanego oraz usprawni ruch w aglomeracji krakowskiej. Inwestycja ma być gotowa w połowie grudnia br.

Jak poinformowała Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK, na łącznicy budowanej od września 2015 r. trwają ostatnie prace, a końcówkę głównego etapu robót przewidziano we wrześniu. Od połowy grudnia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 2017/2018, nową linią o długości 2,5 km pojadą pociągi.

Według PKP PLK, estakady i torowisko są już gotowe. Trwają roboty wykończeniowe na przystankach Kraków Zabłocie i Kraków Krzemionki. Montowane są elementy wyposażenia budynków, balustrady, instalacja elektryczna. Układana jest kostka. We wrześniu rozpoczną się odbiory i prace uzupełniające.

Zdaniem zarządcy infrastruktury, budowa łącznicy to jedna z kluczowych inwestycji kolejowych na terenie Krakowa i Małopolski. Polega na wybudowaniu dwóch torów na estakadach o długości ponad 2,5 km pomiędzy liniami kolejowymi Kraków Główny – Medyka i Kraków Płaszów – Oświęcim. Estakady kolejowe połączą przebudowane przystanki osobowe Kraków Zabłocie i Kraków Krzemionki.

Wybudowanie łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki umożliwi bezpośrednią jazdę pociągów na trasie Kraków Główny – Skawina i dalej do Oświęcimia i Zakopanego. Nie będą już konieczne postoje pociągów na stacji Kraków Płaszów, potrzebne do zmiany kierunku jazdy. Skróci to o kwadrans podróż z Krakowa do Zakopanego i usprawni ruch pociągów aglomeracyjnych kursujących w kierunku Zakopanego oraz Skawiny i Oświęcimia.

Na wykonawcę inwestycji w przetargu zostało wybrane polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Budimex SA i Ferrovial Agroman SA. Koszt całkowity przedsięwzięcia to 348 mln zł.

Zadanie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Unijne dofinansowanie wynosi 187 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl