fot. PAP

GUS: PKB w IV kwartale 2018 roku wzrósł o 4,9 proc. rdr

Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2018 roku wzrósł o 4,9 proc. rok do roku wobec wzrostu na poziomie 5,1 proc. w III kwartale – tak wynika z tzw. flash szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

Pełne dane o PKB w IV kwartale GUS poda 28 lutego. Cześć ekonomistów oczekiwała, że w IV kwartale 2018 r. gospodarka urosła o 4,8 proc. rdr.

Minister Finansów Teresa Czerwińska odnosząc się do danych GUS-u oceniła, że nie są one zaskoczeniem dla resortu.

– Ponieważ te prognozy wewnętrzne, które przygotowujemy w ramach departamentu makroekonomicznego, również wskazywały na wielkości w przedziale 4,7-4,9, ale poniżej 5 proc. Wskazuje to na trochę trudniejszy start, jeśli chodzi o rok 2019. Pokazuje też pewne tendencje, które też są obserwowane na podstawie innych wskaźników. To pokazuje te ryzyka, które mogą się zmaterializować, czyli w ramach zarówno Unii Europejskiej, czyli kwestie nieuporządkowanego brexitu, przygotowania czy pewnego dystansu, jeśli chodzi o gospodarkę, do tego rozwiązania, jak również ryzyka zewnętrzne, czyli te, które są związane z reformą podatkową Stanów Zjednoczonych – wskazała Teresa Czerwińska.

Minister Teresa Czerwińska mówiła też, że w I kwartale 2019 r. resort finansów spodziewa się tempa wzrostu PKB Polski, wskazującego na „miękkie spowolnienie”.

RIRM

drukuj