fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Polska broni instytucji małżeństwa

Polska odrzuciła propozycje ujednolicenia zasad stosowania prawa dotyczące spraw majątkowych małżeństw i tzw. związków partnerskich pomiędzy obywatelami państw Unii Europejskiej.

Propozycje będą wdrożone w 17 państwach unijnych, m.in. w Szwecji, Niemczech i Francji. Komisja Europejska przedstawiła rozporządzenia w tej sprawie w 2011 roku. Od początku władze w Warszawie były sceptyczne wobec przyjmowania tego typu rozwiązań.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w liście do Brukseli napisał, że w Polsce nie jest możliwa zgoda na implementację prawa dopuszczającego związki tej samej płci.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz, bioetyk, zwraca uwagę, że przedstawiciele homolobby od lat poprzez zmianę prawa próbują podważyć instytucję małżeństwa.

Widzimy presję związaną z legalizacją związków homoseksualnych. Widzimy presję związaną z przyznawaniem uprawnień majątkowych, która jest presją ogólnounijną. Mamy do czynienia z postulatami, prawami dotyczącymi adopcji dzieci przez związki gejowskie i lesbijskie. To wszystko oczywiście ma jeden wspólny rdzeń. To jest dewastacja pojęcia małżeństwa, a małżeństwo jest fundamentem rodziny, więc jest to podważanie nie tylko naszej kultury pojęciowej, nie tylko kultury prawnej, ale to jest, powiedziałbym, podważanie podstaw naszej cywilizacji – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Wraz z Polską przepisy dotyczące spraw majątkowych małżeństw i tzw. związków partnerskich odrzuciły także Węgry, Słowacja i Wielka Brytania.

RIRM

 

drukuj