Zmniejsza się dług publiczny Polski

O ponad 2 mld zł spadło w grudniu ubiegłego roku zadłużenie Skarbu Państwa – poinformowało Ministerstwo Finansów. Wcześniej optymistyczne informacje dotyczyły wpływów z podatków. W styczniu tego roku był one o 2 mld zł wyższe niż zakładano.

Media wskazują, że coraz lepsze wyniki polska gospodarka zaczyna osiągać od chwili przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. To pokazuje, że wbrew opiniom krytyków reform nowego rządu, trudne zmiany polityczne mogą mieć dobry wpływ na makroekonomię – ocenia prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów.

­ ­- Spada nam zadłużenie, mimo że złoty nie jest silny. To znaczy, że z tym długiem nie dzieje się źle, bo mogło być dużo gorzej. Nie rośnie nam dług, a nawet zaczął się kurczyć. Bardzo długo nam rósł, a przecież wiemy, że przez ostatnie 8 lat prawie się nam podwoił (a zależnie od sposobu liczenia, nawet więcej niż podwoił). Startowaliśmy z ponad 400 mld długu publicznego, natomiast teraz zbliżamy się do biliona. Tak więc z długiem się działo bardzo źle i każde choćby zahamowanie wzrostu jest sukcesem, nie mówiąc już o spadku – wskazuje profesor.

Zadłużenie krajowe zmniejszyło się o ponad miliard zł. Wpływ na to miało dodatnie saldo emisji długu oraz różnice kursowe.

Dla porównania, w ubiegłym roku, który prawie cały przebiegł pod rządami koalicji PO-PSL, zadłużenie państwa w porównaniu z rokiem 2014 wzrosło o prawie 55 mld zł.

RIRM

drukuj