„Polonia wierna polskiej tradycji”

W WSKSiM w Toruniu trwa XVII Forum Polonijne. Dziś uczestnicy spotkania złożą hołd bł. Janowi Pawłowi II, przy pomniku obok gmachu uczelni.

Spotkanie rozpocznie się Mszą św. pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Uczestnicy Forum złożą hołd bł. Janowi Pawłowi II przy pomniku bł. obok gmachu WSKSiM.

Następnie odbędzie się IV spotkanie panelowe pod hasłem: „ Dyskryminacja oświatowa i majątkowa Polaków na Litwie„ którą poprowadzi Antoni Jankowski.

Po krótkiej przerwie odbędzie się V spotkanie panelowe: „Polityka MSZ – minimalizacja finansowania organizacji polskich na Wschodzie„. –Prowadzącym będzie Stanisław Pieszko, były wiceprezes Związku Polaków na Litwie. Stanisław Pieszko poprowadzi także kolejne spotkanie o życiu i działalności księdza prałata Józefa Obremskiego.

Następnie  uroczystości przeniosą się do Domu Słowa gdzie nastąpi odsłonięcie popiersia księdza prałata Józefa Obremskiego. Zwieńczeniem dnia będzie Apel Jasnogórski, po którym studenci WSKSiM zaprezentują swoje zdolności aktorskie w inscenizacji fragmentów dramatu „Wesele„ Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mirosława Marcheluka.

O. dr Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM, mówi, że atmosfera forum jest niezwykle rodzinna, jednak to co Polonia podkreśla na spotkaniach, to poczucie osamotnienia ze strony polskiego rządu. W tym kontekście goście zwracają uwagę na wielką rolę Kościoła w kultywowaniu patriotyzmu.

– Czują się osamotnieni, nie czują się wspierani przez oficjalne czynniki rządowe. Dlatego tym bardziej lgną do spotkań o charakterze oddolnym.  Cieszą się, że mogą być goszczeni właśnie w środowisku Radia Maryja – w murach WSKSiM. W rozmowach panelowych, czy podczas przerw wszyscy podkreślają: czym byłaby Polonia, czym byliby Polacy poza granicami Polski bez Kościoła. Kościół opiekuje się człowiekiem nie tylko w sferze duchowej. Kościół poza granicami Polski daje przestrzeń Ojczyzny – powiedział o. dr Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM.

Zbigniew Sulatycki, kapitan Żeglugi Wielkiej, podkreśla że Polonia przyjeżdżając co roku z różnych zakątków świata udowadnia, że Ojczyzna jest dla nich najważniejsza.

– To są najlepsi ambasadorowie. Oni maja różne kontakty, zajmują różne stanowiska. Nie chcą jeździć na spędy robione przez pana Sikorskiego, czy władzę. To ich nie interesuje. To czysta propaganda. Przyjeżdżają tutaj, gdzie się odnajdują. Dowodem na to jest frekwencja na obecnym forum. Plon tego będzie duży. Poza tym pozytywną stroną jest to, że na naszą prośbę odpowiedzieli biskupi. Dziś przybędzie ks. abp Andrzej Dzięga. W niedziele będzie ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz. Zawsze był z nami nasz pasterz toruński ks. bp Andrzej Suski – powiedział  Zbigniew Sulatycki.

Michał Zaleski, prezydent Torunia, zwraca uwagę na ważne funkcje, jakie pełni Forum Polonijne organizowane w WSKSiM.

– Swoją obecnością tu na forum Polonia potwierdza, że kocha Polskę, że chętnie do niej wraca. Chcą być nadal bardzo związani ze swoją Ojczyzną. Wielka rola organizatorów forum – Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, stowarzyszenia morsko-gospodarczego w tym, aby co roku organizować to spotkanie. Dawać szansę mieszkającym poza granicami naszego kraju Polakom; aby mogli się spotkać, mówić otwarcie o tym, co ich dotyczy, o swoich radościach, prawdziwych kontaktach, o tym wszystkim co jest dla naszych Polaków mieszkających poza granicami bardzo ważne – akcentował Michał Zaleski.

Na forum przybyła Polonia z 13 krajów świata m.in. z Austrii Australii, Niemiec, Paragwaju, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Białorusi, Francji, Szwajcarii, Ukrainy, Hiszpanii czy Kanady. Oprócz Polonii na spotkanie przybyli także parlamentarzyści i przedstawiciele środowisk naukowych.

Polonia to ludzie, którzy poświęcą bardzo wiele by służyć Ojczyźnie. Przyjechali z całego świata, by podzielić się swoim doświadczeniem i pomóc dostrzec to, czego z bliska nie widać. Tutaj do WSKSiM kolejny raz wracają jak do domu – dodał kpt. Zbigniew Sulatycki, kapitan Żeglugi Wielkiej.

XVII Forum Polonijne zakończy się jutro po południu.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl