Polacy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W piątek, w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Warszawie odbyły się główne państwowe obchody.

Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty i zapalił znicze przed tablicami w Epitafium Katyńskim na Cytadeli Warszawskiej. Natomiast prezydent Polski Andrzej Duda złożył wieniec przed Pomnikiem Katyńskim.

Minister obrony narodowej wziął z kolei udział w uroczystościach na Placu Apelowym Muzeum Katyńskiego. Muzeum to symboliczny cmentarz upamiętniający ofiarę tych, którzy zostali zamordowani w Katyniu – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

– W Muzeum Katyńskim znajdują się pamiątki po nich, które mają charakter relikwii. Muzeum Katyńskie jest miejscem, które jest odwiedzane przez polską młodzież, bo zadaniem, jakie sobie dziś postawiliśmy, jest to, żeby ówczesne kłamstwo katyńskie nie zostało zastąpione niewiedzą nt. zbrodni ludobójczej popełnionej przez sowietów w 1940 roku. Z tego zadania konsekwentnie się wywiązujemy – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to czas szczególny dla bliskich osób, które zostały zamordowane przez sowietów.

Prezes Federacji Rodzin Katyński Izabella Saryusz-Skąpska przyznała, że rodziny długo czekały na ten dzień. To jest nasze zwycięstwo, ich zwycięstwo – podkreśliła.  Jednocześnie zwróciła uwagę, że ten dzień ma w sobie także „posmak niepokoju, porażki i pytania”.

– Dlaczego jest nas dzisiaj tak niewielu? Dlaczego świadomość istnienia Muzeum Katyńskiego nawet w stołecznym mieście Warszawa jest nikłe? Dlaczego nie jesteśmy dzisiaj w Katyniu, na którejś z katyńskich nekropoli? Dlaczego pociągi specjalne nie jeżdżą już do Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni? Dlaczego na tamtych miejscach, o których słyszymy wiele ważnych i wielkich słów, to nie my składamy dzisiaj kwiaty? Te pytania, ten niepokój jest w nas – powiedziała Izabella Saryusz-Skąpska.

Do Zbrodni Katyńskiej doszło wiosną 1940 roku. Funkcjonariusze NKWD strzałem w tył głowy zamordowali ok. 22 tys. polskich obywateli, elity II RP. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl