fot. PAP/Wojtek Jargiło

Polacy chętnie wspierają uchodźców z Ukrainy

20 dni temu Rosja zaatakowała Ukrainę. Choć wojna trwa już prawie trzy tygodnie, to ukraińska armia wciąż stawia dzielny opór. W tym czasie do Polski przybyło już ponad 1,8 mln uchodźców, którym Polacy chętnie ofiarują wsparcie.

W Kijowie znów zawyły syreny. Nie ustają rosyjskie ataki bombowe na Ukrainę. Płoną budynki mieszkalne. W wyniku ostrzału zginęły co najmniej cztery osoby.

– To jest obraz wojny, którą Rosja rozpoczęła na Ukrainie – mówił Władimir Kliczko, były bokser, który broni Kijowa.

Rosjanie okupują Chersoń, Melitopol i Berdiańsk. Bombardują obiekty cwyilne oraz infrastrukturę wojskowo-przemysłową.

– Wzywamy obywateli Ukrainy pracujących w tych przedsiębiorstwach, a także mieszkańców pobliskich budynków mieszkalnych, do opuszczenia obszarów potencjalnego zagrożenia – zaapelował rzecznik ministerstwa obrony Rosji, Igor Konashenkov.

Od 24 lutego z Ukrainy uciekło 3 miliony mieszkańców. Do Polski przybyło już ponad 1,8 mln uchodźców. Szacuje się, że w tym tygodniu liczba przekroczy 2 miliony.

Wszystkie koszty, które ponoszą wojewodowie i samorządy, jak koszty transportu, logistyki czy organizacji, powinny być refakturowane. Rząd polski przy pomocy funduszu pomocowego poniesie te koszty – oświadczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1503749376170147843?s=20&t=GyVx1hG8PGyCGe-zCj7OQw

Fundusz pomocowy opiewa na 8 miliardów złotych. Z każdym dniem wojny liczba uchodźców będzie coraz większa. Na razie nie ma obowiązkowej relokacji, ale jeśli Ukraińcy chcą, to mogą wyjechać z Polski do innych państw Unii Europejskiej.

Wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker, poinformował, że Niemcy rozbudują swoje punkty recepcyjne, najprawdopodobniej w Zgorzelcu i Rzepinie.

– Tak, aby na granicy Niemcy mogli przejmować wszystkich, którzy chcą kontynuować swoją podróż na zachód Europy. Niemieckie autokary lub kolej będą umożliwiały taką „sztafetową” podróż – poinformował wiceminister Paweł Szefernaker.

https://twitter.com/szefernaker/status/1503784624836730882?s=20&t=GyVx1hG8PGyCGe-zCj7OQw

W pomoc uchodźcom czynnie włącza się Kościół. Caritas od pierwszych godzin wojny udziela wsparcia Ukraińcom uciekającym do Polski.

– Od razu został stworzony punkt kryzysowy, który do tej pory działa 24 godziny na dobę, gdzie ludzie mogą przyjść i uzyskać potrzebne informacje czy doraźną pomoc żywnościową – mówił zastepca dyrektora Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ks. Paweł Zdybel.

Caritas pomaga także na miejscu, na Ukrainie. Tylko z lubelskiego oddziału wyjechało 41 ciężarówek z pomocą humanitarną.

– Staramy się odpowiadać na realne potrzeby osób. Konsultujemy z nimi, czego najbardziej potrzebują, a następnie z pomocą naszych darczyńców przygotowujemy transoporty i przekierowujemy je na stronę ukraińską – wyjaśniła rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Joanna Bańczerowska.

Caritas koordynuje także lokowanie uchodźców w ośrodkach diecezji. Dziś nie ma takiej parafii, która nie udzieliłaby pomocy uchodźcom z Ukrainy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl