fot. PAP/DPA

Polacy bronią dobrego imienia świętego Jana Pawła II

W całym kraju podejmowane są kolejne inicjatywy w obronie św. Jana Pawła II. Stanowiska zajmują uczelnie, wspólnoty i organizacje. Odpowiedzią na próbę zrujnowania autorytetu Ojca Świętego będą też marsze, które 2 kwietnia przejdą ulicami wielu polskich miast.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Zagłosowali za nią posłowie PiS, Koalicji Polskiej – Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Konfederacji. W przestrzeni publicznej jest więcej gestów i symboli, które mają przypomnieć, kim dla Polski oraz Kościoła był i jest św. Jan Paweł II.

Beata Szydło, europoseł PiS, podczas wizyty w Sandomierzu złożyła kwiaty pod pomnikiem Ojca Świętego.

– To są gesty potrzebne, ale szanowni Państwo, one nie są potrzebne Janowi Pawłowi II. Obrona dobrego imienia Jana Pawła II, jego świętości, jego wielkości, jest potrzebna nam – Polakom. Za dużo jest w Polsce agresji, za dużo jest w Polsce nienawiści, za dużo jest w Polsce złych emocji – mówiła Beata Szydło.

Kolejne środowiska, wspólnoty i organizacje protestują przeciwko próbom oczerniania Ojca Świętego. Oświadczenie wydał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki. Stanowisko zajął ks. kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz św. Jana Pawła II, a także m.in. Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Ruch Światło-Życie czy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Z kolei w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II kontynuowana będzie modlitwa ekspiacyjna.

W sieci pojawiają się inicjatywy, by dzielić się świadectwem w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II pracuje też nad propozycją prawną w obronie Papieża. Powołuje się m.in. na regulacje funkcjonujące w polskim prawie, które chronią dziedzictwo Fryderyka Chopina.

– Stworzyliśmy zespół prawników i historyków, którzy mieliby przygotować odpowiednią propozycję legislacyjną. Będziemy chcieli zainteresować tym zarówno parlament, jak i społeczeństwo – mówił dr Krzysztof Wąsowski, Generał Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła.

Prof. Alina Rynio z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wyjaśniła, że rozbicie autorytetu św. Jana Pawła II i jego dziedzictwa jest uderzeniem w to, co stanowi o polskiej tożsamości, o naszym narodzie i wspólnocie. Z jej ust padło pytanie o kolejne pokolenia, czy wystarczy im sił, gdy zostaną zniszczone autorytety.

– To właśnie temu służy, żebyśmy nie mieli tych punktów odniesienia, żebyśmy przestali wierzyć, żebyśmy zwątpili – powiedziała prof. Alina Rynio.

2 kwietnia, w rocznicę śmierci Papieża, ulicami wielu miast przejdą marsze będące wyrazem solidarności, ale również wyrazem sprzeciwu wobec szkalowania Ojca Świętego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl