fot. Marek Demczuk

Pół roku od rozpoczęcia Rejsu Niepodległości

Równo sześć miesięcy temu – 20 maja br. – z Gdyni wyruszył Dar Młodzieży. Biała Fregata  opływa świat w ramach Rejsu Niepodległości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.

Dar Młodzieży przepłynął już ponad 20 tys. mil morskich, zawinął do 15 portów oraz dwukrotnie przekroczył równik. Ostatnim przystankiem była Osaka, gdzie załoga statku od 11 do 16 listopada świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. [czytaj więcej] 

Obecnie Biała Fregata zmierza do portu w USA, gdzie zacumuje 20 grudnia. To najtrudniejszy etap Rejsu Niepodległości – ponad miesiąc na morzu. [czytaj więcej] 

Od 20 maja do chwili obecnej przez pokład statku przewinęło się ponad 800 młodych Ambasadorów Polski. Wśród załogi są studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, uczniowie szkół morskich w Szczecinie i Świnoujściu oraz laureaci ogólnopolskiego konkursu. Niektóre osoby na pełnym morzu żeglują pierwszy raz.

Przez to, że nie miałem żadnego doświadczenia z morzem, tym bardziej wszystko mnie intrygowało,  choć codzienne wstawanie o 4.00 nad ranem niektórych może przerażać, wcale nie przeszkadzał nam ciężar pracy. To naprawdę świetny czas. Przeżyłem przygodę, która wiem, że nigdy się nie powtórzy” – mówi Przemek, 22-letni student prawa z Podkarpacia, który uczestniczył w pierwszej turze rejsu – do 16 listopada.

 

22 stycznia 2019 r. Dar Młodzieży wpłynie do Panamy, by razem z Ojcem Świętym Franciszkiem uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży.

Rejs Niepodległości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.

RIRM/MGMiŻŚ/TV Trwam News

 

 

 

 

 

drukuj