fot. twitter.com/SalvattiPl

Rozpoczął się najtrudniejszy etap Daru Młodzieży – ponad miesiąc na morzu

Z Japonii wypłynął dziś Dar Młodzieży, który przemierza świat w ramach Rejsu Niepodległości. Przed uczestnikami Białej Fregaty najtrudniejszy etap podróży. Organizatorzy nie ukrywają, że będzie to najtrudniejszy etap nie tylko, jeśli chodzi o długość, ale też o pogodę, ponieważ Pacyfik – mimo nazwy – nie jest taki pokojowy. Będzie prawdziwe żeglowanie – duży wiatr i duże fale – podkreślił ks. Michał Siennicki SAC, kapelan Białej Fregaty, w rozmowie z portalem Radia Maryja. Ambasador Polski zawinie do kolejnego portu dopiero 20 grudnia br. 

W czwartek w japońskiej Osace nastąpiła wymiana uczestników Daru Młodzieży, którzy na drodze konkursu dostali się na Rejs Niepodległości. Nowa załoga, po odpowiednich przygotowaniach, jest już w drodze do Stanów Zjednoczonych.

Ks. Michał Siennicki wskazał, że wśród największych przygotowań było zgromadzenie wody i jedzenia, a także zatankowanie statku.

– Wymiana załogi to trudne logistycznie działanie. Trzeba posprzątać i przygotować pokład na przyjęcie nowych. Przychodzi także nowy kapelan. Od Osaki rozpoczyna się najdłuższy etap morski. Do następnego portu –w Stanach Zjednoczonych – wpłyną 20 grudnia. To ponad miesiąc na morzu. Na to trzeba się bardzo dobrze się przygotować (…). Organizatorzy nie ukrywają, że będzie to najtrudniejszy etap nie tylko, jeśli chodzi o długość, ale też o pogodę, ponieważ Pacyfik – mimo nazwy – nie jest taki pokojowy. Będzie prawdziwe żeglowanie – duży wiatr i duże fale – zaznaczył kapłan z Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti, która jest współorganizatorem wyprawy i odpowiada przede wszystkim za studentów znajdujących się na Darze Młodzieży.

Pozostałymi inicjatorami Rejsu Niepodległości są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Uniwersytet Morski w Gdyni.

Dar Młodzieży wyruszył w Rejs Niepodległości dookoła świata 20 maja br. z portu w Gdyni. W wydarzeniu bierze udział blisko 1000 młodych osób z całej Polski. Biała Fregata odwiedza 22 porty osiemnastu państw, m.in. Kapsztadu, Hongkongu czy Los Angeles. 22 stycznia 2019 r. wpłynie do Panamy, by razem z Ojcem Świętym Franciszkiem uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży.

Monika Bilska/RIRM

drukuj