By Ministerstwo Finansów - [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61570053

Lubuskie: KAS zablokowała konto bankowe jednej z firm

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zablokował konto należące do jeden z firm, na którym znajduje się 905 tys. zł. Ma to związek ze śledztwem dot. działalności grupy przestępczej zajmującej się obrotem nielegalnymi paliwami w woj. lubuskim, łódzkim i pomorskim – poinformowała w piątek rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.

O zablokowanie pieniędzy na koncie, które według funkcjonariuszy KAS było wykorzystywane przez grupę przestępczą, wnioskował naczelnik Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Taką możliwość daje obowiązująca od stycznia tego roku tzw. ustawa STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej). Dzięki niej KAS otrzymuje i poddaje analizie dane dostarczone przez banki i SKOK-i; w przypadku podejrzeń, decyzję o blokadzie konta podejmuje szef KAS.

Ewa Markowicz wyjaśniła, że chodzi tu przede wszystkim o monitorowanie operacji mogących świadczyć o wykorzystywaniu konta do np. unikania płacenia podatków lub do ich wyłudzania.

„Tym razem chodzi o niebagatelną kwotę 905 tys. zł, która została zablokowana na jednym z podejrzanych kont. Ta grupa przestępcza mogła narazić budżet państwa na straty około 3,8 mln zł. Na tym etapie śledztwa nie możemy jednak powiedzieć nic więcej” – zaznaczyła Markowicz.

Dodała, że to pierwsza taka blokada konta, którą zainicjował Naczelnik Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie.

PAP/RIRM

drukuj