fot. flickr.com

USA: Biznes i polityka przedmiotem globalnego zjazdu Polonii na Florydzie

W piątek i sobotę odbędzie się w Miami na Florydzie kongres „60 mln – Globalny Zjazd Polonii”. Ma być platformą wymiany pomysłów, dyskusji oraz propozycji rozwiązań wiodących do rozwoju polsko-amerykańskich relacji biznesowych, a także debaty o polityce.

„Jest to ważne wydarzenie w życiu Polonii. Stanowi forum wymiany myśli i idei współpracy między uczestnikami z Polski i Polonii, a także kontaktów między reprezentantami państwa polskiego, samorządami i biznesami z przedstawicielami diaspory” – powiedział PAP konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, który wystąpi w jednym z paneli i odczyta list prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników wydarzenia.

Udział w zjeździe zapowiedzieli m.in. przedstawiciele rządu polskiego: minister – pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders i minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Według konsula wydarzenie stanowi sposobność powiadomienia Polonii przez przedstawicieli rządu w mniej formalny sposób, jak kształtuje się polityka gospodarcza, ekonomiczna, zagraniczna, dotycząca Polonii. Z kolei dla Polonii stanie się to szansą na przekazanie uwag, jak widzi obopólną współpracę.

„Użyteczna inicjatywa rozrasta się na także na inne miejsca. Mam nadzieję, że z roku na rok będą w niej uczestniczyć osoby o coraz wyższym statusie wśród Polonii i pozostanie ważnym forum wymiany i budowania stałych podstaw współpracy między Polską a Polonią, szczególnie w Stanach Zjednoczonych” – wskazał Golubiewski.

Weźmie on udział w sesji łączącej się ze stuleciem nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z USA. Zapowiedzieli w niej udział także minister Anders, konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki oraz Marek Rudnicki z Rady Polonijnej przy Senacie RP.

„Będę mówił o polityce Polski wobec Polonii, przedsięwzięciach w zakresie dyplomacji publicznej w moim okręgu konsularnym oraz o ostatnich osiągnięciach Polski w budowaniu relacji z USA, w tym o kwestiach bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego, problematyce ekonomicznej i handlowej. Przedstawię wielorakie aspekty tego współdziałania, które z roku na rok jest coraz bardziej intensywne” – wyjaśnił Golubiewski.

W trakcie Zjazdu przewidziano też panel na temat logistyki przewozu towarów między Polską a USA. Kolejne sesje zajmą się ofertami Florydy dla Polaków przybywających tam w celach turystycznych i biznesowych, jak i możliwościami inwestycji w Polsce. Tematy związane z turystyką będą omawiane też w kontekście planowanego na czerwiec połączenia PLL Lot z Miami.

W gronie naukowców, artystów i lokalnych liderów odbędzie się debata o formach współpracy biznesowej i kulturalnej. Uczestnicy Zjazdu będą mieli okazję wziąć udział w przyjęciu na pokładzie „Daru Młodzieży”, którego portem macierzystym jest Gdynia.

Zjazd w Miami, który jest organizowany przez „60 mln.pl” przy współudziale firmy Gram-X Promotions oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, zakończy 46. edycja polonijnego balu Polonaise Ball.

PAP/RIRM

drukuj