[TYLKO U NAS] Prof. M. Piotrowski: Załagodzenie konfliktu pomiędzy instytucjami unijnymi a rządem w Polsce? Nie widzę tego nawet na horyzoncie

Kiedy Mateusz Morawiecki zastępował Beatę Szydło, to jednym z głównych powodów tej zmiany była chęć załagodzenia konfliktu pomiędzy instytucjami unijnymi a rządem w Polsce. Jak na razie tego celu nie udaje się osiągnąć – mówił na antenie Radia Maryja we wtorkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” prof. Mirosław Piotrowski, poseł do europarlamentu.

Polska przekazała w poniedziałek wieczorem do Komisji Europejskiej informacje ws. realizacji środków tymczasowych TSUE dotyczących Sądu Najwyższego – poinformowało nieoficjalnie źródło w Brukseli. Od treści tego dokumentu zależy, czy Komisja wystąpi z wnioskiem o nałożenie kar na Polskę.

Tekst tego porozumienia nie jest jeszcze znany. (…) Dopiero dzisiaj czy też jutro zostanie postanowione, która ze stron – czy to TSUE, czy też polski rząd – upubliczni treść tej propozycji – wskazał gość Radia Maryja.

– Trzeba przypomnieć, że polski minister spraw zagranicznych niespełna dwa tygodnie temu (…) mówił, iż będzie jakieś wyjście naprzeciw oczekiwaniom TSUE. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że rząd polski stał dotychczas na stanowisku, że chce się w jakiś sposób podporządkować tej instytucji, ale do tego potrzebna jest nowelizacja ustawy o SN, a unijna instytucja stała i stoi na stanowisku, że te rozwiązania, które TSUE zalecił, trzeba stosować wprost – mówił.

Co z tego wyniknie? Europoseł stwierdził, że „będziemy to wiedzieć w najbliższych dniach”, jednak – jak zaznaczył – „nie zanosi się na załagodzenie tego konfliktu”.

– Przy tej okazji warto przypomnieć, że zmiana na stanowisku premiera polskiego rządu, czyli wówczas, kiedy Mateusz Morawiecki zastępował Beatę Szydło, to jednym z głównych powodów (tej zmiany), podawanych także w kuluarach w PE w Brukseli, była chęć załagodzenia konfliktu pomiędzy instytucjami unijnymi a rządem w Polsce. Jak na razie tego celu nie udaje się osiągnąć. Nie widzę go nawet na horyzoncie – powiedział polityk.

Dziś odbędzie się także publiczne wysłuchanie Polski na komisji swobód obywatelskich w Parlamencie Europejskim. Ma ono dotyczyć praworządności i zmian w sądownictwie. Na wysłuchanie został zaproszony minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, ale nie weźmie w nim udziału.

– Sądzę, że jeżeli minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie przybędzie na wspomniane spotkanie, to postąpi słusznie. Komisja, o której jest mowa, to miejsce bicia piany i promocji przede wszystkim Fransa Timmermansa. (…) Ta komisja niejednokrotnie debatowała na ten sam temat, przekazywała swoje wnioski do PE. (…) Występowała (podczas zebrania komisji) też premier Beata Szydło, występował też Mateusz Morawiecki, także nie widzę, aby te sprawy można było popchnąć do przodu – podkreślił europoseł.

Wszyscy oczekują wyborów do PE w maju 2019 r. i niemal wszystkie działania, które są podejmowane pod koniec tego roku i na początku przyszłego, są związane z nowymi już rozwiązaniami – dodał.

– Jak powiedziałem, (Frans) Timmermans stara się o schedę po Jean-Claude Junckerze, czyli chce być szefem KE, a że nie ma się gdzie nagłaśniać, to wykorzystuje tzw. „kazus polski”. Sądzę, że polskie władze powinny to zrozumieć i nie dowartościowywać Fransa Timmermansa – mówił prof. Mirosław Piotrowski.

Całą rozmowę z prof. Mirosławem Piotrowskim we wtorkowych „Aktualnościach dnia” można odsłuchać  [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl